Jak si (ne)vybírat střední školu

10. července 2013 v 12:00 | Cherrybumbum |  Mrs Blondie radí...
Máme sice prázdniny, ale ty opět utečou jako voda a možná právě ty nastoupíš do deváté třídy. Kromě volby absolventských triček a závěrečné řeči na konec školy tě čeká ještě jedno mnohem důležitější rozhodnutí: střední škola.


Pro někoho se to může zdát jako brnkačka - zkrátka si vybere to, co ho baví. Ale jindy je to rozhodování celkem pořádný oříšek. Středních škol a oborů je dneska tolik, navíc na tebe bude působit řada faktorů, které ti buď mohou pomoci anebo ti tvé rozhodnutí znepříjemnit. Tak například:

Rodiče

Takhle je to správně: Rodiče ti mohou s výběrem školy pomoci asi nejlépe. Přeci jen tě znají už od plenek, ví, co tě baví, které předměty ti ve škole moc nejdou, ale hlavně znají tvůj přístup k učení. Mohou tě při tvém výběru podpořit, nebo ti navrhnout jinou školu - ať už z důvodu finančního, úrovně školy či dostupnosti. Důvodů může být celá řada, tak se na ně nezlob, když si najdou nějaký argument, proč pro tebe daná škola není vhodná. Zkus si s nimi o tom popovídat a třeba změní názor - nebo ho naopak změníš ty.

Takhle je to špatně: Rodiče ani přesto, že jsou rodiče, nemají právo nutit tě na určitou školu. Je sice hezké, že tě už od narození vidí jako studentku gymnázia, ale když na to zkrátka nemáš hlavu nebo chuť danou školu studovat, tak tě zkrátka nesmí nutit. Někdo se hold hodí na ekonomku, druhý na cukráře a třetí zase na medicínu. Na místě tudíž nejsou výhružky, zákazy či nesmyslné hádky. Oni si školu určitě také vybrali sami, tak proč bys ty nemohla?!

Kamarádky
Takhle je to správně: Pokud máte s kamarádkou stejné zájmy, jdou vám stejné předměty nebo ti kamarádka dokonce danou školu doporučila, protože sama na ní studuje/studovala, pak je tvé rozhodnutí v pořádku. Člověk přeci jen raději slyší kladné recenze od blízkých osob než od lidí, které neznáš či z webových stránek.

Takhle je to špatně: Jít na určitou školu jen kvůli kamarádce (Když Anička, tak já taky) je pěkná blbost, která tě může jednou mrzet. Možná jste spolu chodily už do školky, od první třídy sedíte ve stejné lavici, ale pochopte, že byste si jednou stejně musely jít každá svou cestou. Nemá smysl ani naopak nechodit na určitou školu kvůli nějaké tvé sokyni (Když tam bude ona, tak já tam nejdu). Vždycky budeš ve třídě s lidmi, kteří ti buď sednou, nebo nesednou, tak zatni zuby a nenech se nějakou blbkou rozhodit.

Učitelé
Takhle je to správně: Učitel, ať už třídní nebo jen odborný, by ti s tvým výběrem mohl také dost pomoci. Jednak proto, že ví, jaké jsou tvé možnosti v daném předmětu (asi nepůjdeš na počítačovou školu, když sotva umíš zapnout počítač) a také proto, aby ti mohl pomoci s přípravou k případným přijímacím zkouškám. Pokud si ani tak nejsi jistá, zajdi za výchovným poradcem, najdeš ho na každé škole a ten už bude vědět nejlépe, na co se hodíš.

Takhle je to špatně: Nenech se zviklat učitelem, který tě má pouze na jeden předmět (který stejně na dané střední nebudeš potřebovat), ale přesně ví, že na tu danou školu prostě nemáš. Ze zkušenosti můžu mluvit třeba o kamarádce, na kterou chemikářka před celou třídou křičela, ať se vykašle na obchodku, když jí z chemie vychází čtyřka, ať jde raději někam na učiliště. Daná známá před nedávnem odmaturovala se samými jedničkami a za celé čtyři roky neměla problém s učením. Proto v případě nejistoty volte raději výchovného poradce.


Ať už si vybereš jakkoliv, určitě si vybereš správně. Nestyď se chodit na dny otevřených dveří, brát si letáčky s nabídkami oborů, popovídat s kantory jak to na dané škole funguje nebo si přes sociální sítě vyhledat nějakého studenta, který ti také řekne, jaká ta škola vlastně je. Hlavně si pamatuj: Toto rozhodnutí je jen tvoje věc a nikdo nemá právo tě za něj odsuzovat. Ať je on jednou právníkem a ty třeba kadeřnicí - důležitější je, jak tě bude daná škola bavit. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Whitney Whitney | E-mail | Web | 10. července 2013 v 17:38 | Reagovat

ještě do střední mám 2 roky času :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama