Opravdu znáte příběh Miliardářů z Facebooku?

2. srpna 2013 v 9:00 | Cherrybumbum |  Knížky
Kdo by tuto modrobílou sociální síť neznal? Podle posledních statistik už je na ní zaregistrováno přes 1 miliardu lidí a číslo každým dnem roste. Ale víte, jak to vše vůbec začalo? Pokud jste viděli film "The social network" a nestačilo vám to, rozhodně sáhněte po knize Miliardáři z Facebooku - příběh zakladatelů společnosti plný sexu, peněz, geniality a zrady.


Děj:
Eduardo Saverin je student Harvardu, který se snaží s vypětím všech sil dostat do jednoho z prestižních klubů této univerzity - Phoenix. Na jednom podprůměrném večírku se seznámí s mladým počítačovým géniem Markem Zuckerbergem. Zdá se, že toho mají celkem dost společného - oba vynikají v matematice a nemají nijak zvlášť velké šance u dívek.
Jednoho osamělého večera se poněkud opilejší Mark rozhodne vytvořit jakousi databázi pro hodnocení vzhledu všech studentek na Harvardu. Nabourává se proto do univerzitního počítačového systému a vytváří webovou stránku Facemash. Stránka se však velmi rychle rozšíří mezi studenty a vyvolává vlnu nepokoje, proto je Mark nucen tuto stránku smazat. Později je najat trojicí studentů - dvojčaty Tylerem a Cameronem Winklevossovými a jejich přítelem Divyou Narendrou - aby jim pomohl vytvořit stránky Harvard Connection, které měli sloužit hlavně k seznamování harvardských studentů. Po několika týdnech ovšem Mark z projektu vycouvává a vytváří sociální síť, která změnila svět. The Facebook...

O autorovi:
Autorem knihy je Ben Mezrich - autor knižní předlohy filmu Oko bere a sloupkař časopisu Boston Common.
Při práci na knize přečetl tisíce dokumentů a promlouval s desítkami svědků, aby poskytl čtenářům co nejvěrohodnější slet událostí.

Můj názor:
Přes počáteční obavy z toho, že knihu po pár stránkách znuděně odložím, jsem se nakonec dopracovala k tomu, že jsem ji jednoduše hltala a během pár dní jsem jí měla úspěšně přečtenou. Bohužel mě dost zklamal charakter hlavní postavy - Marka Zuckerberga. Je typický počítačový ňouma, se kterým si nejspíš moc nepokecáte a hlavně nemáte vůbec tušení o tom, co si o vás vůbec myslí. Postupem času se z něj však klube i pěkná bestie, která se neštítí vrazit kudlu do zad komukoliv z lidí kolem sebe. I nejlepšímu příteli. S charakterem ovšem autor knihy moc udělat nemohl - vše je psané podle skutečných událostí.
Co mě na knize ovšem trochu otravovalo, byly počítačové slangy, kvůli kterým jsem musela neustále přeskakovat do zadní části knihy do vysvětlivek. Ty ovšem byly často napsány velmi nesrozumitelně, což je spíš chyba překladatelů.
Knihu doporučuji všem, kteří nevědí, jak zabít prázdninovou nudu a zajímá je příběh zakladatelů Facebooku.

Celkové hodnocení knihy:
1 - za nesrozumitelné vysvětlivky

Název: Miliardáři z Facebooku - příběh zakladatelů společnosti plný sexu, peněz, geniality a zrady
Z anglického originálu: The Accidental Billionaires: The Founding of Facebook, a Tale of Sex, Money, Genius and Betrayal
Autor: Ben Mezrich
Rok vydání: 2009
Vydání první
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Podařilo se ti toto léto sehnat nějakou brigádu?

Ano
Ne
Ještě nemůžu chodit na brigády.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama