Studentské volby aneb Jsme opravdu takoví idioti?

13. října 2013 v 22:11 | Cherrybumbum |  Jak to vidím...
Na některých středních školách po celé České republice nedávno proběhli tzv. Studentské volby, v rámci kterých jsme si my študáci měli vyzkoušet, jak takové volby vůbec vypadají, jak se při nich chovat a jak vůbec správně hodit lístek do urny, abychom nedopadli jako pan Schwarzenberg - všichni si na tu aféru jistě vzpomínáme.

Organizace Člověk v tísni, která v rámci projektu Jeden svět na školách, tyto volby pořádá, viděla jako hlavní náplň této aktivity v tom, aby nás mladé trochu "dokopala" k tomu jít k volbám. Bohužel, odvolili jsme, výsledky se zveřejnily a ostatní čeští občané nám studentům, jako každý rok, jen nadávají a urážejí. Jakoby oni sami nebyli mladí a neměli "telecí nápady".


Teď by mě zajímalo, kolik našich rodičů, prarodičů, tetiček, strýčků - zkraťme to, těch starších než jsme my studenti - se v našich letech zajímalo o politiku a volební programy. Chápu, že když oni byli mladí, tak tu fungovala jen jedna strana, ale to teď je trochu vedlejší. Chtěla jsem říct, že většině nás mladých je politické dění v naší zemi tak nějak jedno. Maximálně se občas podíváme na Televizní noviny, kde je to samá korupce, vražda, zločin, pak zapneme Facebooky a víc nás zajímá, jak se Blažková fotila v dresu Ovečkina, ze kterého jí koukal zadek v tangách.

To samé se podle mého názoru týká i těch volebních programů a kampaní. Přesně jak nedávno ve své talk show řekl pan Kraus - politikům je jedno, když jim řeknete, že je volit nebudete, ale že si moc rádi dáte ten kus perníku, který tam na svých meetinzích nabízejí. Většina lidí se tam totiž chodí stejně jen najíst a pánové kandidáti jsou moc rádi za to, že tam vůbec někdo přijde. Takže dokud páni politici nebudou jezdit po českých diskotékách a klubech a nebudou tam zdarma nalévat morgana s colou a další specialitky každému účastníkovi, tak si myslím, že se nás mladých na svých volebních setkáních moc nedočkají. (Jen doufám, že to teď někoho opravdu nenapadne!!)

Takže otázka zní: Jak nás mladé donutit, abychom ve volbách nanečisto volili rozumně? Nijak. Už jen z principu, že víme, že je to nanečisto a nic výsledky neovlivňují. Ovšem, když si vzpomenu jak všichni nedávno hrdě oslavovali pana Schwarzenberga za to, že neustále ve sněmovně usíná, tak si říkám, jestli to někteří náhodou nemyslí smrtelně vážně. A myslím si, že důvod: "Je hustej, jak všude usíná, je vyobrazenej jako pankáč a není mu pořádně rozumnět," je opravdu důvod k volení dost pod úroveň. Neříkám, že kdybych tenkrát mohla, tak bych svůj hlas nehodila panu Franzovi, ale ne z principu, že je "hustej, protože je drsně pokérovanej", ale proto, že mi ze všech těch kandidátů byl se svými názory tak nějak nejbližší. Když se na to podívám dnes zpětně, tak bych mu jednu věc ale přece jen vytkla - než se vymáčkne, to je ale doba.

Takže zatím jsme došli k tomu, na co poukazují čeští spoluobčané. Že my mladí volíme jen někoho, kdo se nám líbí vzhledově a kdo nějak vyčnívá. Proto ve studentských volbách zvítězil spáč Schwarzenberg, dredatý Bartoš a pan Babiš, který v televizi Jardovi vychvaluje Vodňanské kuře. Nechci na nikoho z nich poukázat, že jsou nějak špatní, ale naopak na to, že jsou to právě celkem výrazné osobnosti, takže naši spoluobčané mají v téhle věci pravdu.

Ale taky bych teď měla naznačit, jak ty volby nanečisto fungovaly. Zkrátka jednoho dne přiběhla jedna studentka z vedlejší třídy se slovy: "Máte jít volit," a my se uprostřed vyučování zvedli a šli si odvolit. Těsně předtím, než jsme nahlásili svá jména a dostali volební lístek, jsme se z jednoho cáru papíru dověděli, koho všechno "máme na výběr" a pak někoho označ a hoď lístek do papírové krabice, která měla představovat volební urnu. Jenže naprostá většina z nás znala jen klasiku ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, nějaký Úsvit přímé demokracie, protože je to strana Tomio Okamury a pak se nabízeli právě ti Piráti. Přiznám se - když jsem loni volila poprvé, měla jsem v plánu odevzdat akorát natržený lístek (byl by to pak prý neplatný hlas), protože jsem neměla vůbec tušení, koho označit. Pak jsem dostala strach, že bych z toho měla nepříjemnosti a raději z recese zakroužkovala ty Piráty. Dneska si jen tak říkám, z čeho jsem měla takový strach - nikdo by přece nepoznal, že Fialová ze 3.B hodila do krabice natržený lístek. A letos? Jsem je zakroužkovala znovu - opět jsem o žádné ze stran nic pořádně nevěděla, tak jsem se trapně zopakovala. Ale divím se, že jsme tentokrát ten lístek trucovitě nenatrhla.

Když si teď vezmu, že přesně jako já uvažovalo více lidí, tak se pak nemůže nikdo divit, že jsme zvolili toho, koho jsme zvolili. Někdo nejspíš počítal s tím, že s námi učitelé během vyučování budou probírat jednotlivé strany, abychom to volení pak brali vážně, ale upřímně - pro kantory je mnohem přednější nám říct něco pěkného o Němcové a komplexních číslech, než o nějaké kampani. Ale jak jsem říkala o něco výše - o nic přece nešlo, tak proč nás nazývat idioty, nevzdělanci a... jen se na to podívejte sami.

Zdroj: diskuze na Novinky.cz

Navíc, každý má právo na svůj názor, takže i kdybychom ve finále tyto strany zvolili, tak to všem může být naprosto jedno. My se taky neptáme na to, co volili ti, kteří tak chytře "diskutují" na netu a neodsuzujeme je za to, tak kdo jim dal právo na to, odsuzovat nás? Navíc, co si dělat z lidí, kteří odsoudili Tomio Okamuru za to, že Japonec nemůže být českým prezidentem a pak do druhého kola voleb pošlou Rakušana... Nic!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pralinka2 Pralinka2 | 15. října 2013 v 0:01 | Reagovat

No, tak pokud vás tam nahnali uprostřed vyučování bez jakékoli přípravy a předchozího upozornění, tak to asi opravdu nebylo ideální.

2 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 17. října 2013 v 17:39 | Reagovat

[1]: Ale jo příprava tam byla - zmínili se někdy na začátku roku, že někdy za 14 dní asi budou nějaký volby. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama