Opravdu je tak špatné mít vlastní názor?

1. ledna 2014 v 19:25 | Cherrybumbum |  Jak to vidím...
Myslet a mít trochu jiný názor než ostatní byl už v historii pořádný problém. Jen si vzpomeňte na hodiny dějepisu, kolik filozofů, vědců a dalších dnes slavných lidí, zaplatilo za svůj názor životem. Dnes sice žijeme v celkem civilizované době a na docela civilizovaném místě, ale i tak jsme neustále za své názory pranýřováni tím, že se k nám lidé otáčejí zády nebo nás naopak před ostatními ponižují.


K napsání tohoto článku mě přivedl jeden díl teenagerovského sitcomu ICarly. Kdo ho nezná, tak v hodně velké stručnosti: Trojice kamarádů točí vlastní webovou show a tak se všechny epizody točí kolem natáčení a také jejich skutečných životů. V jedné epizodě se jeden člověk z té trojice v rámci show rozhodne, že nepochválí videa jednoho populárního videoblogera a naopak si dovolí říci, že se mu videa nelíbí a nepřijdou mu tak vtipná. Dotyčný vloger si to vezme až moc k srdci a přestane svá videa natáčet. Druhý den je dotyčný hoch, který vyslovil svůj názor, pranýřován tím, že je vyloučen ze všech školních aktivit, ostatní spolužáci se s ním nekamarádí a dokonce mu volá i rozzuřená tetička, co si to vlastně dovolil udělat. Možná to zní komicky a přitaženě, ale přesně tohle byla voda pro můj mlýn, abych ukázala, co všechno jsou lidé schopni udělat, když někdo nezpívá jejich písničku.

Víte, nechápu jak někdo může dělit na názory dobré a špatné. Každý člověk totiž má jiný pohled na svět, jiné životní zkušenosti, je jinak starý, má jiné vzdělání... mohla bych takhle jmenovat celý den. Všichni lidé zkrátka nejsou stejní. Kdybychom všichni měli být stejní, tak by byla totiž na světě nuda. To už bychom si rovnou mohli začít hrát na Čapkovo R.U.R a začít vypouštět do světa miliony robotů, kteří nemyslí, necítí a jsou všichni úplně stejní. Ale přesto jakoby většině lidí vyhovovalo, kdyby všichni uvažovali úplně stejně. Jen se podívejte na to, jak jsme schopní se rozhádat jen v období voleb, když se začneme zajímat o to, kdo koho bude volit a proč. Není to snad naše věc, jestli budeme volit stranu A nebo Y? Sama si vzpomínám, jak u nás doma vypukla pomalu třetí světová jen proto, že jsem řekla, že kdybych mohla, tak bych volila za prezidenta V. Franze. Myslím, že tenkrát byli všichni šťastní, že jsem ještě volit nesměla, ale i dneska si myslím, že kdybych mohla, tak svůj hlas hodím jemu. Ostatně - není to moje starost, komu hodím hlas do urny?

Když si vzpomenu, jak jsem si občas zchytala, že jsem si dovolila říct, co si myslím -> například u mého článku Party prohřešky - takhle opravdu nezazáříš, mě pobavil komentář, že bych se nad sebou měla zamyslet. Proč bych se měla zamýšlet nad tím, že si myslím něco jiného než ta dotyčná? Není to snad moje věc? Není to naopak správně, že máme obě jiné názory? Vážně jsem ten její komentář nepochopila. Jestli jsem se tím článkem dotkla jejích citů, tak se omlouvám, ale já to vážně chtěla říct. Já se za své názory nestydím. Sice uznávám, že ten článek byl hodně slabý, ale nevezmu ho zpět, protože mi nějaká Anča řekla, že bych se nad sebou měla zamyslet. Jenže takhle to bohužel v dnešním světě funguje - máš jiný názor než já? Jsi blbec. Chceš patřit zase mezi nás cool lidi? Odvolej svůj názor. Nepřipomíná vám to zase tu historii?

Kdo by se snažil tvrdit mi opak, tak ať někdy zabrousí do internetových diskuzí, protože to je snad jediné místo (po hospodě po pěti pivech), kde se lidé nebojí říct vlastní názor, protože si pořád dost naivně myslí, že jejich příspěvky jsou anonymní. Nejvíc se mi líbí vynález tzv. plusů a mínusů. Když s názorem souhlasím, tak dám plus a když ne, dám mínus. Nevím, co bylo záměrem při programování těchto tlačítek, ale nejspíš to, co já neuznávám: rozdělení na dobrý a špatný názor a také rozhádat co nejvíce lidí, kteří tráví většinu času někde na diskuzích. Když jsem si občas pak pročítala ty nejlepší a nejhorší příspěvky, tak jsem někdy souhlasila s tím, co říkal ten chudák umínusovanej člověk. Znamená to, že jsou mé názory špatné?

Jako příklad se mi vybavil článek o důchodkyni, kterou už potřetí okradli zloději, kteří jí tvrdili, že jsou z plynárny a tak je s důvěrou pustila dovnitř. Nejvíce plusů se dočkal názor, jak bychom měli už potřetí udělat na ubohou stařenku sbírku a vybrat ukradenou částku peněz. Nejvíce mínusů dostal pak člověk (a s ním jsem souhlasila), který se zamýšlel nad tím, jak někdo může třikrát naletět a jestli by si daná dáma neměla už dávat trošku pozor a nebýt tak důvěřivá, protože mu to zavání tím, že pak spoléhá na ostatní lidi, že jí pomohou. To byl najednou daný člověk největším vyvrhelem, necitou, bestií a myslím, že by byl i něčím horším, kdyby dané diskuze neměly určitá pravidla.

Článek se chýlí pomalu ke konci a tak bych chtěla říct jedno: Nestyďte se za to, co si myslíte. Není nic špatného na tom říct: "Ne, tohle podle mě není pravda, podle mého názoru je to tak a tak". Můžete s názory ostatních souhlasit nebo nesouhlasit, ale nemáte právo jim za jejich názory nadávat, ponižovat je nebo se vrátit do středověku a upalovat je. Na úplný závěr by se tedy hodil citát, který řekl Voltaire: "Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat."

Patříte mezi lidi, kterým nedělá problém říct, co si myslí nebo máte strach své názory interpretovat?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 meaing-of-life meaing-of-life | 1. ledna 2014 v 21:24 | Reagovat

Já radši svoje názory neprosazuju .. Pokaždé z toho vypukne hádka a to si rači své názory nechám pro sebe je to tak lepší ... Miku

2 Pralinka2 Pralinka2 | 1. ledna 2014 v 21:35 | Reagovat

Myslím, že pan V. Franz byl z těch prezidentských kandidátů jeden z přijatelných. Na rozdíl od toho, co to nakonec vyhrál.

3 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 1. ledna 2014 v 22:09 | Reagovat

[2]: Taky nejsem spokojená s tím výsledkem. Ale když jsem pak přemýšlela, koho bych pak volila v tom 2. kole, tak bych nejspíš vhodila do urny natržený volební lístek - neplatný hlas.

4 Šukatérka Šukatérka | Web | 2. ledna 2014 v 23:29 | Reagovat

Každý má mít svůj vlastní názor, možná svůj názor prosazuju málokdy, ale rozhodně si za ním stojím ´) jinak moc hezky napsaný článek :-)
a díky za komentář, jsem ráda, že jsem tě pobavila, věř nebo ne, nejvíc jsem se přitom bavila já sama :-D

5 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 2. ledna 2014 v 23:37 | Reagovat

[4]: Já tomu věřím, protože vím, jaký lidi dokážou být. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama