Co si myslím o zákazu kouření v restauracích

24. července 2014 v 12:10 | Cherrybumbum |  Jak to vidím...
Dokážete si představit, že byste šli večer s přáteli nebo partnerem na večeři, vešli jste do restaurace celí voňavoučtí a také se tak odtamtud vrátili? Že to zní jako skvělé sci-fi? Opak bude možná co nejdříve pravdou, ale než se to odhlasuje, objeví se na toto téma ještě spousta názorů - jako například ten můj.

Jen si to představte - vychutnat si své jídlo bez toho, aniž byste do toho museli čuchat cigaretový kouř.


Tuto situaci zná asi každý z nás. Vyjdete si s přáteli nebo partnerem na večeři, vejdete do restaurace celí vyvonění, pak se vrátíte domů a cítíte ze sebe všechny cigarety, které kolem vás ostatní hosté ten večer vykouřili. Snad každý nekuřák mi dá za pravdu, jak je to neskutečně otravné. Ne? Tak si dáme další příklad.
Ve spoustě restaurací funguje jakýsi "zákaz kouření v době obědu" to znamená, že zhruba od 11 do 14 hodin bychom se mohli najíst bez toho, aniž by nám pod nos někdo smrděl se svou oblíbenou cigaretkou. Ale opak je pravdou. Přijdete na oběd a už venku padáte k zemi. Když vejdete dovnitř, vidíte, že tento zákaz porušuje snad každý druhý host a obsluha restaurace tomu jen přihlíží. A jako bonus, když k tomu tedy začnete mít výhrady, tak vám akorát řekne, ať si tedy otevřete okno. Děkujeme, odcházíme.

Je mi naprosto jasné, kolik kuřáků tento návrh zákona nyní kritizuje, ale myslím si, že hodinu nebo dvě to bez svého miláčka snad vydržíte. V práci nebo ve škole taky nechodíte každých patnáct minut na cigárko, tak proč byste to nemohli zvládnout během večeře. Doma si taky určitě nezapálíte během jídla, tak proč dělat takový rozdíl v restauracích? Jenom proto, že tu sedí i cizí lidé, kteří jsou vám ukradení?

Často jsem také narazila na nápad, že by se měly prostě stavebně upravit části pro nekuřáky a části pro kuřáky. Vážení, tohle už se v některých podnicích také pokusili zavést. Ve výsledku to většinou dopadá tak, že v části pro kuřáky to je pomalu na plynovou masku a v té nekuřácké to stejně je cítit po cigaretách. Navíc jsou v některých restauracích tak vtipní, že se např. nedá v nekuřáckém prostoru sedět v zimě, možná tak v bundách. Něco takového jsem zažila v jednom místním (raději nejmenovaném) podniku a když jsme na to s přítelem upozornili obsluhu, tak jen pokrčila rameny a řekla, ať si teda jdeme do kuřáckého prostoru - tam se totiž alespoň topilo. Takže ve výsledku jsme byli stejně vyuzení, jako kdybychom vylezli z nějaké diskotéky v šest ráno o zavíračce. Nepřipadá vám spíš tohle jako diskriminace, milí kuřáci?

V čem je tedy skutečný problém? Tento zákon funguje už v několika evropských zemích a ještě jsem teda neslyšela o tom, že by to někoho nějak moc bolelo nebo že by to dokonce nepřežil. Když pojedete třeba do Chorvatska nebo Británie, tak vás taky se zapálenou cigaretou v těchto institucích pošlou akorát tak k šípku. A tyto země nehlásí, že by náhle rapidně ubylo hostů, právě naopak. Najednou chodí sem na jídlo i rodiny s dětmi, které do té doby raději jedly doma, protože si jídlo chtěli vychutnat i bez pasivního kouření.

Co si o tom myslíte vy? :)


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bella-Kejtý<3 Bella-Kejtý<3 | Web | 24. července 2014 v 17:20 | Reagovat

Já nekouřím, ale moje rodina kouří, ale já souhlasím se zákonem. Tu chvíli to každý vydrží a naprosto s tebou souhlasím. Napsala jsi to úžasně :)

2 Pralinka2 Pralinka2 | Web | 24. července 2014 v 22:35 | Reagovat

Jsem sice militantní nekuřák, ale na zákaz kouření v kompletně všech restauracích nemám vyhraněný názor. Za pokrok považuji to, že je povinné, aby všechny restaurace byly již zvenku zřetelně označené, zda jsou kuřácké nebo ne, případně zda tam jsou "stavebně oddělené prostory". Teď ještě aby se to dodržovalo. V některých restauracích je "stavební oddělení" realizováno tak, že prostě jedna polovina místnosti je kuřácká a jedna nekuřácká a není tam ani závěs, natož nějaká zeď. A viděl jsem dokonce hospodu, kde jako "nekuřácký" byl označen jeden stůl. Naštěstí existuje dost skutečně nekuřáckých provozoven a jsem s nimi spokojen a i do nich chodí dost lidí, do některých i včetně rodin s malými dětmi.
Ale kdyby se kuřácké hospody natvrdo zakázaly, tak sice možná se některé změní v nekuřácké, ale místo jiných by vznikly kuřárny a posléze by se vedl spor ne o to, zda se v restauraci smí kouřit, ale zda se v kuřárně smí podávat jídlo.
Dovolím si připomenout, že do roku 2010 byly v některých vlacích řazeny kuřácké vozy. V těchto vozech se kouřilo a v ostatních vozech se dalo dýchat. Po zákazu řazení kuřáckých vozů mám zkušenost, že se častěji stává, že se kouří potajmu na vlakových záchodcích a kouř se šíří i do celého (nekuřáckého) vozu. Pokud cílem zákonů má být ochrana nekuříků a nikoli buzerace kuřáků, je otázka, zda samotné zákazy jsou tím nejlepším řešením.
Nedávno jsem v Německu viděl na vlakovém nástupišti zřetelně označený čtverec asi dva krát dva metry s popelníkem a označením jako kuřácká zóna. U nás nic takového není, a proto si závisláci, co to nemůžou vydržet, si zapálí, kde je napadne, a tak je problém před nima utéct. Že to nikdo nekontroluje a nepokutuje, to snad nemusím dodávat.

3 mJ mJ | Web | 25. července 2014 v 0:14 | Reagovat

tak třeba na Míráku v Praze je skvělá restaurace, kam máma moc ráda chodí a shodou okolností tam dělá i moje kámoška (Parlament se jmenuje). A tam to maj i takhle stavebně oddělený což je naprosto skvělý.. upřímně, já teda hodně dlouho nenarazila na podnik(restauraci), kde by mi někdo kouřil pod nos (třikrát si zaťukám), ale určitě bych se jako ty v takové restauraci nezdržovala ani minutu.. fuj.. :D

Jinak hodně štěstí s barvama, snad se ti to podaří podle představ))

4 Denisa Denisa | Web | 25. července 2014 v 21:00 | Reagovat

Tak to v restauraci, kde jsem měla brigádu se to fakt dodržovalo a jakmile si někdo zapálil, okamžitě jsme ho okřikovali...
Já cigarety a ten smrad nesnáším...a ta chuť ještě odpornější..přítel si jednou zapálil, nebo potáhl když ho kámoš donutil a málem jsem se zgrcala když mi dal obyčejnou pusu....taky to nesnáším..když jdu někde vyvoněná s umytýma vlasama a potom stačí být chvíli někde kde se kouří a pak smrdím jak chodící popelník..fuj

5 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 18. srpna 2014 v 13:31 | Reagovat

Nekouřím a přijde mi to nechutné, ale nejlepší dle mého je prostě rozdělená restaurace - kuřácká a nekuřácká část. Každý ať si sedne a majitel se postará o to, aby kuřácké výpary nešli k nekuřákům - tak je to nejlepší.

6 K. K. | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 13:33 | Reagovat

Jsem proti. A ano, jsem kuřák, který si jde večer do vinárny/hospody posedět na skleničku něčeho dobrého a k tomu mám potřebu si tu cigaretu zapálit.

Nevadí mi jít se jen najíst a nekouřit. Sama nemám ráda, když mi někdo podkuřuje pod nos, když jím. Stejně tak jsem chodívala i do nekuřáckých hospod, ale pořád si prostě myslím, že tohle je na rozhodnutí majitele podniku, který ho financuje, který z něj odvádí daně do státní pokladny...

Navíc i nekuřáci mají možnost volby - dnes už je celkem dost nekuřáckých podniků. Nevím, proč by se měla podřizovat jen jedna strana.

7 Em Zet Em Zet | Web | 18. srpna 2014 v 13:54 | Reagovat

Myslím si, že úplný zákaz kouření v restauracích bude mít negativní vliv na tržby oněch restaurací. Protože co si budeme povídat - kuřáků mezi lidmi už od 15 let je většina. :-? Já jsem nekuřačka, a cigaretový smrad mi vadí, když jdu po ulici a někdo ho na mě dýchne, jako by mi to snad udělal schválně. V restauracích kupodivu mi to ani nevadí - možná jsem ještě nebyla v žádné, kde by to bylo opravdu hrozné.
Krom toho v mé oblíbené restauraci to mají oddělené, jak jsi psala, stavebně. :-) Nebyla jsem tam, tak nevím...

8 Katrin Jancz Katrin Jancz | Web | 18. srpna 2014 v 14:01 | Reagovat

Jsem nekuřačka a jsem proti tomuhle zákonu. Myslím si, že záleží na majitelovi té restaurace, jestli mu tam vadí nebo nevadí kouř z cigaret. Kdyby tento zákon prošel, tak je to velké omezování, docela bych ty kuřáky litovala.

9 Anda Anda | Web | 18. srpna 2014 v 14:09 | Reagovat

Promiň, ale nesouhlasím s tebou a jsem NEkuřák. Zapomínáš totiž na jednu důležitou věc-ta hospoda/restaurace někomu patří a není to stát. Ten někdo ji provozuje, udržuje a platí. Jo, já vím, říká se-náš zákazník, náš pán, ale pořád je to na majiteli a na nikom jiném, jestli chce, aby byla kuřácká nebo nekuřácká.

Jde o to, jestli se mu to vyplatí. Třeba si spočítal, že když dovolí kouření, tak mu tam půjde víc kuřáků=víc lidí=větší tržba, než když zakáže kouření. Ano, lidí budou smrdět, ale nikdo je přece nenutí, aby do hospody chodili. Můžou jít do jiné, jak napsala K. v dnešní době je spousta nekuřáckých podniků, stejně jako těch kuřáckých. Když zakáže kouření, jupí, lidé nebudou smrdět, ale vydělá tak dvakrát méně, protože mu nebudou chodit kuřáci.

Žijeme ve svobodné zemi ne? Tak ať si každý sám rozhoduje o tom, co mu patří. :-)

10 Surynka Surynka | Web | 18. srpna 2014 v 14:35 | Reagovat

Totální zákaz kouření v restauracích by sice bylo pro nás, nekuřáky, boží, ale pochybuju, že by se to nakonec i odhlasovalo. Jak nám dokazují naše zkušenosti i různé televizní pořady, úroveň restauračních služeb u nás se ještě musí zvyšovat a většina restaurací vydělává i díky kuřákům, kterým dovoluje kouřit v restauraci. Ale otázkou je, jestli na tom i netratí?

Souhlasím s tím, že když jsou v restauraci oddělené prostory pro kuřáky,  stejně se t k nekuřákům dostane. A tak jsem si řekla, že kdyby měly restaurace strach ze zavedení kompletního zákazu kouření (a pokud by se to neodhlasovalo), možným kompromisem by byl úplný zákaz kouření v době večeří a obědů. Kdo by přišel třeba kolem čtvrté na kafe, mohl by si zakouřit.

Jsem zvědavá jak to celé dopadne, samozřejmě bych všemi deseti byla pro totální zákaz. To by bylo boží! :-)

11 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 14:49 | Reagovat

Musím přiznat, že na kuřáky jsem obecně poslední dobou víc a víc alergická. Dost mě vytáčí už jen to, když jdu za nějakým po chodníku. Hnus! Neustále omezujou normální lidi, co nemaj potřebu podmanit svůj život nějaký nesmyslný závislosti. A proto, kdybych se měla vyjádřit k tomuhle návrhu, rozhodně bych byla pro zakázání, ačkoliv jsem ochotná přijmout argument, že to záleží na majiteli restaurace. Na druhou stanu si nemyslím, že by tržby nějak rapidně klesly. Odejde jedna klientela, přijde druhá - ta voňavá. ;)
Abych to shrnula, tak si stojím za tím, že cigareta není něco, co by kdokoliv z nás doopravdy potřeboval. Je to zbytečnost, která omezuje jak nekuřáky, tak samotný kuřáky. Nebylo by vůbec od věci tuhle blbost vymýtit, aby nás ty nechutný výpary neobtěžovaly. Mělo-li by se začít od restaurací, tak sakra, proč ne?!

12 soul-underground soul-underground | 18. srpna 2014 v 14:50 | Reagovat

Jsem sice nekuřák, ale zároveň jsem proti zákonu. Ať si majitel restaurace rozhodne sám, jestli bude nekuřácká nebo kuřácká. Nekuřáckých restaurací je tu hodně. Někdo má rád, když si ve svém oblíbeném podniku může svobodně zapálit a vychutnat cigaretu. A když mi vadí smrad cigaret, tak do té restaurace přece nepůjdu místo toho abych tam šel a fňukal a stěžoval si jaká je to diskriminace. Žijeme ve svobodné zemi a obě strany by se měli navzájem respektovat....

13 Amia Amia | Web | 18. srpna 2014 v 14:58 | Reagovat

Nejvíc se mi líbilo, když někdo (kuřák, samozřejmě) prohlásil, že ten zákaz by byl porušování práv kuřáků. Hm, ale oni vůbec neporušují moje práva jakožto nekuřáka tím, že mě nutí kouřit i když nechci, že?

Obsluha restaurací není vždy jen přihlížející. CHvíli jsem brigádničila v nekuřácké restauraci a tolik nasraných lidí že si nemůžou zapálit (v nevětratelném sklípku!), jsem neviděla. A bylo každý den plno

14 El El | Web | 18. srpna 2014 v 15:08 | Reagovat

Já sama osobně nekouřím a ani nechci. Dneska kouří lidi hlavně proto, aby zapadli mezi kolektiv, nebo proto, že se to naučili a nedokáží přestat. NAprosto s tebou souhlasím a myslím, že by bylo fajn, kdyby se vymyslela cigareta, která by neškodila (nebo alespoň nesmrděla -.-)

15 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 18. srpna 2014 v 15:17 | Reagovat

Taky by se mi líbilo, kdyby se v restauraci nekouřilo. Možná by to mohlo být tak, že některé restaurace budou jen por kuřáky. Nesnáším, když mi někdo smrdí s cigárem pod nos.

16 Adina Adina | Web | 18. srpna 2014 v 15:32 | Reagovat

O tom kouření během obědů - je to hodně individuální podle obsluhy, která se v podniku vyskytuje. Já zatím jsem nebyla nikde, kde když je to zakázáno, tak by se v době obědů kouřilo.
Já jsem nekuřák a kuřáci mi nevadí. Ale vadí mi, když vyjdu z nějakého podniku a jsem celá "načichlá". Ale myslím, že je velmi nereálné, že by se uzákonil úplný zákaz kouření. 8-)

17 Marillee Marillee | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 15:50 | Reagovat

Já jsem silný NEkuřák, z vůně tabáku někdy dokonce kýchám. :D Ale je fakt, že když jdu do hospody (restaurace - spíš takový pajzlík), tak jsem s novým parfémem smířená a nevadí mi to. Ale když se nebude kouřit, já si stěžovat nebudu... :-D

18 feministicgirl feministicgirl | Web | 18. srpna 2014 v 15:52 | Reagovat

Zákaz kouření v restauracích by žádná diskriminace nebyla. Zákaz vstupu lidem s modrými vlasy, zákaz vstupu lidem s umělou nohou, to by byla diskriminace. Ale NORMÁLNÍ lidi (protože kouření se nedá považovat za něco absolutně normálního) maj přece právo se někde najíst bez toho, aby si ničili zdraví, ne? Jasně, kuřáci maj právo si ničit zdraví, ale jenom to svoje, né naše. Stejně tak jako maj právo si vysmradit u svýho oběda, ale né u našeho. Já doufam, že se tohohle zákazu dočkáme. Ale jestli se bude dodržovat, to je druhá věc. Kouření na zastávce je taky zakázaný, a já každý ráno, když jedu do školy, při čekání na zastávce vyčucham aspoň pět cigár.

19 superdok superdok | Web | 18. srpna 2014 v 16:47 | Reagovat

Mluvíš mi z duše. Lépe bych to neřekla.
Smůla je ovšem v tom, že tento zákon neprojde. Vemte si jako příklad mého tvrzení již pana prezidenta. Myslím, že úplatkáři opět zaútočí.

Ale to neznamená, že bych nesouhlasila! Je to pěkný binec, že to u nás ještě jde.

20 superdok superdok | Web | 18. srpna 2014 v 16:53 | Reagovat

Jaképak oddělení pro kuřáky! Pozavírat prodejce cigaret a majitele všech - aspoň z části - kuřáckých restaurací. Obojí je podporování drog.
Také často narážím na kouřící řidiče! Nemyslím tím, že si mimo auto zapálí. Myslím tím, že kouří i za volantem. Tomu říkám vrchol. Mobilovat se nesmí (v pořádku) ale kouřit ano? (špatně)

Kouření je ubližování sobě - na čemž tolik ani nezáleží, jako na tom, že tím ubližujete i ostatním? Ostatní to NECHTĚJÍ dýchat. :-!

21 superdok superdok | Web | 18. srpna 2014 v 16:56 | Reagovat

[15]: "Některé restaurace" - by dopadlo ta, že by se kouřilo v každé druhé.

22 Andy Andy | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 17:25 | Reagovat

já bych taky byla pro, jsem nekuřák a nechápu, jak jsem jako malá mohla cigaretový kouř snášet. Doma běžně kouřili v kuchyni a já tam klidně pobíhala v tom kouři a ani mi to nepřišlo. Pak jsem se přestěhovali a já už dospívající jsem doma zakázala kouřit, muselo se chodit na balkón. Asi jsem si odvykla, ale teď cigaretový kouř vážně těžko snášim, vždycky mě začně bolet hlava, krom toho že to prostě strašně smrdí. :-D
a u jídla to taky neni žádná chuťovka. nechápu proč to u nás ještě neni zavedený.

23 Weiler Weiler | Web | 18. srpna 2014 v 17:26 | Reagovat

Nevim, spousta kuřáků potvrdí, že jasně, vydrželi by to bez toho cigára, ale když jdou ven do knajpy na pívo, tak na tu cigaretu prostě chuť maj.
Sám jsem nekuřák, ale tenhle zákaz je mi celkem proti srsti. Jasně, asi bych trávil čas radši v hospodě, kde neni zahulíno, ale velká část mejch kámošů jsou kuřáci a je moje volba s nima do těch podniků chodit a v tom prostředí trávit čas. Ubližuju si tim na zdraví? Asi jo. To neni první ani poslední věc, kterou dělám svýmu tělu na truc.
Když někomu vaděj kuřácký hospody, tak ať prostě do kuřáckejch hospod nechodí. Já chodim do hospod s kuřákama, mně by zas bylo nepříjemný, kdybych trávil u stolu čas sám, protože se mi nechce zvedat a chodit s nima ven na cigárko. To radši nadejchám trochu těch zplodin.
Za mě jako nekuřáka takovýmu zákonu ne. Cigára a hospody patří k sobě a je na každym restauratérovi, jestli má názor opačnej.

24 leani leani | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 18:04 | Reagovat

A proč si prostě nezajdeš do restaurace, kde se nesmí kouřit? :D

25 shariony shariony | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 18:13 | Reagovat

Slyšela jsem, že je skutečně pro restaurace bývá výhodnější zákaz kouření, protože přeci jen nekuřáků je procentuálně více, a pak i více chodí do restaurací. Kuřákům to prý ve výsledku také nevadí, prý je pro ně kouření před restaurací alespoň dobrá "seznamka".
Mně osobně kouř z cigaret vadí a to dost hodně. Nic proti kuřákům, pokud jsou ohleduplní. Ale ta ohleduplnost končí tam, kde smrdí jejich kouř. Omezují tím nekuřáky a jak známo, svoboda jednoho končí tam, kde ohrožuje druhého. A není možné, aby někdo nekuřákovi říkal, že do dané restaurace nemá chodit. Jeho právo tam je stejné jako právo kuřáka. Najíst se, napít se a pokecat.
Jinak taky jsem se setkala s "oddělenými prostory", dole se kouřilo a nahoře byl nekuřácký prostor - hahaha, všechen smrad se držel nahoře u "nekuřáckého" stropu.

26 Heli Heli | 18. srpna 2014 v 18:13 | Reagovat

Jsem nekuřák. Když se chci najíst bez vdechování cizích hnusů, jdu do nekuřácké restaurace nebo do té, kde vím, že mají dobré odvětrávání/oddělení. Co mi vadí daleko víc je, když jdu po přeplněné ulici, kuřáci všude a já chtíc nechtíc musím mezi nimi kličkovat a vdechovat to. Z toho je mi vždycky pěkně šoufl a tohle beru jako daleko větší omezení mojí osobní (nekuřácké) svobody než kouření v restauracích. Nemluvě o tom, že mě již takhle párkrát někteří "ohleduplní kuřáci" na ulici popálili rafinovaně nastraženou cigaretou.
(Btw, nejedná se jen o kuřáky, stejnou averzi cítím k lidem, kteří neznají míru v množství použitého parfému )

27 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 18:38 | Reagovat

Já nekouřím a nechápu jak někdo kouřit může... já osobně bych zakázala kouření úplně a bylo by, akorát si lidi tím ubližují. Tak jako jsou zakázaný drogy, tak by se měli zakázat i cigarety, i když by se to mnoha lidem dost nelíbilo

28 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 18. srpna 2014 v 19:10 | Reagovat

Pasivní kouření je svinstvo, my si to odnášíme mnohem víc než kuřáci, také nám to znečišťuje plíce a navíc to ani nechceme. Prostě pech. Mně to taky v různých podnicích vadí. Člověk odněkud vyjde je cítit na sto honů. Mnoho lidí si to může odůvodnit tím, že jsi taky kouřila, když už máš tak načichlé oblečení. Ještě aby se člověk styděl za něco co nemůže... :-!

29 Bernice Bernice | Web | 18. srpna 2014 v 19:45 | Reagovat

Kouření je nepřirozená hnusná smradlavá závislost a nevím, proč by jsme jí měli ustupovat. To je stejný, jako když je nějaký puberťák závislý na počítači. Taky si nemůže vytáhnout notebook uprostřed hodiny a psát si s někým na facebooku.

Jednou se nám stalo, že jsme v restauraci venku, seděli a jedli a všechny stoly okolo nás byly obsazeny kuřáky. Během obědu se na nás den cigaretový hnus valil ze všech stran. Jsem dítě...nepotřebuju si ničit zdraví!

30 Bernice Bernice | Web | 18. srpna 2014 v 19:53 | Reagovat

[29]: Zapomněla jsem napsat, že když napíšeme, že by to bylo omezování majitele, tak je to stejný, jako že se nesmí prodávat zkažený maso nebo na ovoci musí být označen původ. Majitele to taky omezuje, ale je to zákonem daný a nic s tím neudělá.

31 Janča Janča | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 20:00 | Reagovat

Já mám teda asi naštěstí štěstí, že jsou kolem mě tak ohleduplní lidé, že v restauracích alespoň v době obědu nekouří. Jo, když jdu do nějakého lacinějšího "pajzlu", tak je tam samozřejmě zakouříno, i když zrovna nikdo zapálenou cigaretu nemá, ale v normálních restauracích to je zatím v pohodě.

32 Klér Klér | Web | 18. srpna 2014 v 21:08 | Reagovat

Proč pořád na kuřáky? To si opravdu nikdo neuvědomuje, že těmahla prkotinama, který současná vláda řeší, se jenom odvádí pozornost od skutečnejch problémů? Že jde jenom a jenom o to, aby se lidi dohadovali o podobných pitomostech a po vzoru "vyspělé Evropy" , kde to mimochodem s těma zákazama taky neni tak horký, spěli pomalu ale jistě do prdele? Pochopte, milí nekuřáci, jim nejde o vaše zdraví, ani o zdraví kuřáků, kterých, jak doufají, má ubýt, jim jde o daně z každý prodaný krabičky. A vy se chytáte jak ovečky na drátek a spekulujete o něčem, co stejně neovlivníte, zatímco jim je to stejně u zadku, jelikož jich se nic z toho týkat nebude. Jde o cílenou buzeraci kuřáků a rejžování na nich, jde o to, že cigarety mají na každý krabičce varovný nápisy, ale na flašce nic takovýho nenajdete, žádný varování, jen slaďoučký reklamy na kdejakou whisky a pivo. A cigarety jsou tabu. Kdyby šlo o ochranu zdraví, vypadalo by to jinak, myslete trochu ;) O zisk, o rozkmotřený lidi, o lidi poštvaný proti sobě kvůli volovinám a bez schopnosti řešit věci domluvou a s rozumem, aby na všechno byl paragraf....O to tady SKUTEČNĚ jde ;)

33 Larry Larry | Web | 18. srpna 2014 v 21:44 | Reagovat

Já jsem nekuřák a musím uznat, že tuhle "vůni" vážně nesnáším. Kouř z cigaret strašně smrdí a ještě k tomu mě jako alergika a astmatika dost dráždí. Proto se vyhýbám každému, kdo kouří, ale někdy to prostě nejde. V restauracích, když náhodou nikdo nekouří, tak jsou tyto uzavřené prostory stejnak kouřem tak načichlé, že se tam dá sotva dýchat. Jsem určitě pro tento zákaz.

34 Terka Terka | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 21:52 | Reagovat

Já jsem zapřísáhlá nekuřačka, cigaretu bych do pusy nestrčila ani omylem a když na mě někdo vyfoukne ten dým, mám pocit, že každou chvíli omdlím. Šíleně mi to vadí a jsem pro úplný zákaz kouření v restauracích, klidně i v hospodách. Všude. Naštěstí - musím zaklepat - jsem se u nás nesetkala s tím, že by si někdo během oběda pokuřoval cigaretu, maximálmě venku na zahrádce, což toleruji za předpokladu, že to nejde na mě. Jinak se oháním rukou, ucukávám,.. a pak z toho jídla nemám skoro nic. Teda, když se odhodlám jíst venku, protože je skušné počasí. Kouření bych klidně zakázala úplně, bez debat. Nebo, kdysi jsem v televizi viděla takové budky speciálně pro kuřáky, aby meznečišťovali prostředí ostatním. To se mi líbilo. Když už chtějí kouřit, ať si ničí zdraví sami a neničí jej nám. :-)

35 Terka Terka | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 21:57 | Reagovat

[32]: Vím, že jim jde jen o zisk, o naše daně a celkově o peníze, ale stejně - nemůžu si pomoct -, s tímhle zákonem souhlasím. :-) Ať si kdo chce, co chce říká, upřímně si myslím, že kdyby tu byla a vláda v čele s Kalouskem (vlastně Nečasem, pardon,.. :-D ), jsme jim ukradení daleko víc než těmto. Ne že bych sympatizovala s ČSSD, abych to uvedla na pravou míru. :-)

36 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 18. srpna 2014 v 22:24 | Reagovat

[24]: Protože u nás na konci světa nic takového neexistuje :D Maximálně cukrárny. :)

37 grey.t grey.t | E-mail | Web | 19. srpna 2014 v 1:43 | Reagovat

Já osobně nechápu, proč se toto téma řeší. Myslím, že volba, zda budou prostory restaurace kuřácké, náleží především majiteli restaurace. Pokud chce mít někdo kuřácký podnik, proč mu v tom bránit?
Neříkám, že zakouřená restaurace je něco příjemného nebo že kuřák je chudáček a nekuřáci ho týrají. Jen mi přijde, že je vážně zbytečné si vynucovat nekuřácké restaurace zákonem. To je podle mě věc podniku a jeho majitele, ne věc, která by se měla řešit přes vládu a zákony. Lidi nikdo nenutí, aby chodili do kuřácké restaurace a nekuřáckých podniků už taky není málo.

Co se týče řešení oddělených kuřáckých prostorů, znám podniky, ve kterých je to udělané dobře: nekuřácký prostor je vážně bez kouře a kuřáci si ve svém také přijdou na své. A když už to jde třeba v kavárně, tak proč by to nešlo i v restauraci.

38 Lady I. Lady I. | Web | 19. srpna 2014 v 10:08 | Reagovat

Nedávno mě velice pobavila jedna kuřačka. Na zahrádce restaurace jsme seděly dvě skupinky, ona se svou na jedné straně a já s přítelem na úplně opačné. Oběma skupinám donesli jídlo téměř současně a vychovaná, slušná kuřačka si šla s cigaretou odsednout, aby kamarádkám nefoukala do talířů s jídlem... přímo vedle nás a celou dobu nám pokuřovala u NAŠEHO jídla. :D Velice inteligentní a tak, tak zdvořilá.

Osobně jsem pro zákaz. V mnoha evropských zemích to tak funguje a nikoho tam z toho neubylo. Nebaví mě po každém posezení s přáteli (je mezi námi jen jeden kuřák) dlouze větrat všechno oblečení na balkoně.

39 Sophii Sophii | E-mail | Web | 19. srpna 2014 v 10:28 | Reagovat

Já jsem jednoznačně pro tento zákon!!!! Přesně jak píšeš v článku, nekuřácké doby se nedodržují, a když už náhodou ano, tak je ta místnost stejně načuchlá kouřem. Místnosti pro nekuřáky se taky neosvědčily, tam se totiž většinou netopí a nebo ten smrad z cigaret dolítne až tam. Nejvíc mě pobavilo, když jsem došla do jedné restaurace a tam měly stoly rozdělené na kuřácké a nekuřácké .. jakože fakt vtipné :D :D. Ten dým od kuřáckého stolu stejně doletí ke stolu nekuřáka.

Sama nekouřím. Mám však kamarády, kteří si rádi zapálí. Musím však říct, že jsou to ohleduplní kuřáci. Chodí s námi nekuřáky do nekuřáckých podníků. A když už si chcou zapálit, tak jdou jednoduše ven. A funguje to.
V nedalekém městě, od naší dědiny byl pouze jeden nekuřácký prostor. Časem se však ukázalo, že právě ta nekuřácká restaurace má víc tržeb, než zahulená pizzerka. A tak se stalo že jsou tam najednou nekuřácké prostory 3. A jsou pořád plné lidí.
Zákon o zákazu kouření v restauracích bych uvítala!!!

40 Radim Radim | Web | 22. prosince 2014 v 10:59 | Reagovat

Je to sice z pohledu nekuřáka, ale já jsem pro, aby se to zakázalo. Rozhodně by to mělo být tak, aby člověk, který nekouří měl možnost si zajít do restaurace a nebýt omezován tím, že musí druhý den vše vyprat, aby to nesmrdělo a to nemluvím o tom, že když si dáte něco dobrého, tak si to ani nevychutnáte. Z pohledu kuřáků by asi měli mít nějaký prostor pro sebe a tam ať si třeba vykouří krabičku za večer, ale nesmí to být tak, že kuřácký a nekuřácký prostor je oddělen jen na oko a kouř pronikne i mezi nekuřáky...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama