Manuál maturanta 1. část - Jaké předměty si vybrat k maturitě?

8. září 2014 v 8:00 | Cherrybumbum |  Manuál maturanta
Nastává září a nejspíš si s hrůzou uvědomuješ, že už jsi ve čtvrťáku. Aby taky ne, najednou každou hodinu slyšíš, jak s velkou pravděpodobností všichni půjdete k maturitě; dostáváte jeden testík za druhým a pak vám na lavicích začnou přistávat seznamy s tématy maturitních otázek. Do toho neustálé dohady na témata: Tablo, Maturitní ples, Dárek pro učitele... Komu by z toho nešla hlava kolem. A proto jsem si pro tebe připravila několikadílný "Manuál maturanta aneb Jak zvládnout čtvrťák a nezbláznit se z toho". V dnešním díle se budeme zabývat tím, co si zvolit jako maturitní předměty.

Na rozmyšlenou máš jen omezený čas
Pokud jsi člověk nerozhodný, mám pro tebe špatnou zprávu. Na své rozhodnutí máš také nějaký ten deadline. To znamená, že ve chvíli, kdy vyplníš přihlášku k maturitě, už nemáš šanci se rozhodnout jinak. Pokud jsi zaškrtla, že chceš maturovat z angličtiny a týden po konečném termínu se rozhodneš, že bys raději brala matematiku, tak už máš bohužel smůlu. Proto nic neber na lehkou váhu a důkladně zvaž své možnosti a dovednosti.


Cizí jazyk nebo matematika?
Někteří maturanti se v minulých letech nechali zlákat tím, že zkouška z matematiky obsahovala pouze písemnou část - to znamená, měli tím pádem o jedny ústní zkoušky méně. Bohužel, se tím nechali zlákat i studenti, kteří v tomto předmětu nikdy příliš neexcelovali a pak se není čemu divit, že matematika dopadá každým rokem hůř a hůř.
Možná jsi právě na pochybách - cizí jazyk neumíš tak skvěle a s matematikou to u tebe také nevypadá příliš slavně. Co teď? Na rovinu ti řeknu jednu pravdu - cizí jazyk se dá většinou nějak "okecat" a dá se na něj naučit, řekne ti to takhle i spousta kantorů. Naopak u matematiky platí fakt, že pokud si v životě neměla v sobě ani zárodek logického myšlení, tak nemůžeš čekat, že se v tobě najednou vzbudí nějaký skrytý Einsteinovský talent a maturitu zvládneš s prstem v nose.
Ale jak říkám - sama se rozhodni, je to jen na tobě. Ty se pak budeš v květnu potit, já už to mám za sebou :P.


Profilové předměty - co s nimi?
Možná tě překvapilo, že po tobě na přihlášku k maturitě (ano, k maturitě se opravdu musíš přihlásit) chtějí vyplnit i nějaké "Profilové předměty". Jsou to takové předměty (říká se jim i "Školní část"), které vyplývají z tvého oborového zaměření, které máš už od prváku nebo které sis v nějakém vyšším ročníku vybírala. V mém případě se jednalo o ekonomii a účetnictví, protože můj obor byl Ekonomika a podnikání.
Nabídku profilových předmětů vydává tvoje škola, ale stejně si v té povinné části nemůžeš vybírat, protože není přece možné, aby Kosmetička šla dělat povinnou školní maturitu z počítačů. Z profilových předmětů si však můžeš (ale nemusíš) vybrat i předměty nepovinné - to znamená, že dobrovolně z nich budeš maturovat. Tam už pak tedy záleží na tvých schopnostech a znalostech. :)

Kdy odevzdat přihlášku k maturitě?
Termín pro odevzdání přihlášky se dozvíte na svých školách nebo na adrese www.msmt.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janča Janča | E-mail | Web | 11. září 2014 v 18:40 | Reagovat

Tyhle nové články znějí jako super nápad. :) Ale mně jsi s tím rozhodováním moc nepomohla. :( Jsem v ájině i matice DOCELA dobrá a kvůli tomu nevím, co spíš. Ale jsem posera a bojím se, že nedám ani jedno. :D Ale na to se snažím zapomenout a přemýšlím o povinné angličtině a nepovinné matice. :O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama