Manuál maturanta 2. část - Co nezapomenout připravit na maturitní ples?

12. září 2014 v 8:00 | Cherrybumbum |  Manuál maturanta
Maturitní ples je večer, na který se těší snad každý maturant. Někteří kvůli tomu, že se budou moct pořádně opít, někdo to zase bere jako příležitost ukázat své organizátoské schopnosti a připravit nejlepší ples sezóny. Ať už jsou důvody jakékoliv, je potřeba zařídit spoustu věcí, které když nebudou, mohou ve výsledku pokazit celkový dojem z vašeho večera. Máte tedy již vše připravené a zařízené?

Fotografie ze závěru půlnočního překvapení. Kdo mě najde? :D Foto: www.jaromirzubak.cz

1. Sál - sál zmiňuji jako první z taktických důvodů - abyste ho co nejdříve zařídili či se ujistili, že ten, kdo ho zajistit měl, ho opravdu zajistil. Je těžké potom připravovat ples, když vlastně není kde. ;) Vybírejte však takové prostory, abyste se tam všichni vešli (budete tam vy, učitelé, rodiče, sourozenci, babičky, dědové, tetičky, strejdové, kamarádi...) a neušlapali se tam.

2. Kapela - Kapela je asi tou jednou z nejdůležitějších věcí, které je potřeba zařídit. A to co nejdříve. Výhodu mají ty školy, které s určitou kapelou spolupracují už nějakých pár let, takže je možné, že s vámi budou počítat i tento rok. Nebo naopak uznáte, že ta, kterou měli loňští maturanti, byla naprosto tragická a donutí vás to rychle najít nějakou lepší.

3. Fotograf/kameraman - Mnozí maturanti mají takové rodiče, kteří jsou schopni celí večer nepustit z rukou své fotoaparáty nebo kamery, aby zdokumentovali velký večer svého maturanta. A nebylo by jednodušší na takovou práci někoho najmout, aby za ně vše nafotil a zfilmoval a rodiče si tak mohli váš ples opravdu užít? V tomto případě však platí: Nedívejte se na cenu, ale na kvalitu. Klidně si projděte všechny možné nabídky, které se vám naskytnou, čtěte i recenze na jednotlivé firmy či podnikatele a vybírejte opravdu pečlivě. Není pak nic horšího, než když zaplatíte za něco, co byste ve finále mohli zvládnout i sami mobilním telefonem s průměrným fotoaparátem.

Existuje také spousta firem, která vám bude schopna nabídnout i tzv. balíčky, ve kterých budete mít jak fotografy, tak kameramany a jako třída pak dostanete fotografie, video z celého plesu nebo třeba i maturitní klip z vašeho večera nebo předmaturitní video (o něm budeme diskutovat v příštím díle). Je to jen na vás.

Takto může vypadat i klip vašeho plesu. Zdroj: Youtube

4. Lístky - V tomto bodě bych vás ráda poučila z chyby, které jsme o nás ples dopustili. Lístky si udělejte v dosatečně velkém předstihu, abyste pak nedopadli jako my, že se lidi měsíc před plesem dožadovali lístků a my stále žádné neměli. Ale tenkrát byla chyba na straně školy, která nebyla schopná nám včas oznámit, zda s naším návrhem souhlasí nebo ne.
Lístky jsme si tenkrát dělali sami - udělalo se pár návrhů, odhlasoval se ten nejlepší a pak hurá do tiskárny. Pokud ale nemáte ve třídě žádného zručného počítačového nebo grafického mága, není problém zaúkolovat někoho externího, aby vám nějaký pěkný lístek navrhl.

Takto vypadali lístky na náš ples - fantazii se opravdu meze nekladou

5. Šerpy - A jsme u prvního z největších kamenů úrazu snad každé třídy. Jak budou vypadat vaše šerpy. Věřte mi, že toto téma dokáže vaší třídu rozhádat i na několik dní a těch ošklivých slov, co si při tom řeknete... no, škoda mluvit. V tomto ohledu ale nejde tuto situaci řešit jinak, než zákonem většiny. Pokud většina odhlasovala, že chce růžovou šerpu s bílým nápisem, tak se dva lidé nemohou urážet, že chtěli zlatou s bílým. Ono nakonec jde stejně jen o to, že jí budete dvě, tři hodinky nosit, potom s ní o odšerpování budete máchat na hlavou jak splašení a pak už je každému jedno, co s ní uděláte.

6. Skleničky - Se skleničkami je to vlastně celkem jednoduché. Buď je můžete nakoupit ve velkoobchodech, jako je IKEA, Möbelix atd. a pak si do nich dáte případně něco vyrýt, anebo koupíte již hotové kusy od nějaké firmy, která vám pošle nejvýhodnější nabídku.
Co ale doporučuji: Objednejte o pár skleniček navíc - vždycky se najde nějaký trumbera, který tu svou rozbije nebo ztratí, tak abyste pak měli všichni památku na váš velký večer. ;)

7. Program - Existuje celá řada možností, koho si vlastně pozvete na svůj ples, aby zabavil hosty. Ať už dáte přednost mažoretkám, cheerleaderkám, nějakému bojovému umění, barmanům, kouzelníkům... Fantazii se opět hranice nekladou. V tomto bodě bych vám však ráda připomněla jednou rčení: "Méně znamená více". Není vůbec špatně, pokud budete mít na plese pouze jeden doprovodný program a zbytek večera maximálně přerušíte svým nástupem, dražbou, odšerpováním a půlnočním překvapením. Jinak ať se lidé baví. Ono celkově, člověk když přijde na ples, tak se chce bavit, chce tancovat, blbnout a ne koukat na nějaké děti v teplákách, které každou půl hodinu mají nějaké vystoupení a tím pádem nutí lidi většinu času sedět na zadku a koukat.

Když už program, tak ale nějak zajímavý. :) Foto: www.jaromirzubak.cz

8. Moderátor - Existují moderátoři, kteří jsou schopni vám večer skvěle odmoderovat za basu piv a pak i takoví, kteří za moc nestojí, ale říkají si naprosto nekřesťanské peníze. V tomto případě doporučuji stejný postup jako u fotografů a kameramanů. Někteří maturanti si na své plesy dokonce zvou i známé osobnosti, aby jim ples odmoderovaly oni. Upřímně, tohle se mi zdá dost zbytečné. Další alternativou jsou dokonce i studenti z nižších ročníků, kteří mají vynikající řečnické schopnosti. Jen dát pozor, aby se vám pak neopil se spolužáky a nezkazil vám tak celý večer.

9. OSA - neboli ochranný svaz autorský. Co to je? Poplatek za to, že vůbec na vašem plese může hrát hudba. A ještě jinak - poplatek za to, že na plese může hrát převzatá hudba. Takže se sem počítají písně kapely, ale také ty, které budou znít během večera o vaše šerpování, odšerpování, nástup a také půlnoční překvapení. Předem vás upozorňuji, že částka, kterou pak budete muset zaplatit, je celkem závratná.

10. Obsluha na baru a v sále - Některé kulturní domy a jiné podniky, kde se pořádají maturáky, vám automaticky v ceně pronájmu dají k dispozici bary s obsluhou, takže účastníci plesu pak nebudou muset schovávat v kabelce lahev s pitím, aby tam neuschli. ALE, existují i takové instituce, u kterých o tuto službu musíte zažádat. Je dobré se tedy informovat již při dohadování podmínek pronájmu, abyste pak nekoukali.

11. Šatna pro vás a vystupující - Dále byste při dohadování podmínek pronájmu sálu měli zjistit, zda se vůbec v budově nachází nějaká šatna, kde se budete moci převléci vy (z plesového do neplesového a naopak), ale i vystupující (např. takové mažoretky vzhledem ke svému počtu potřebují opravdu velkou šatnu). Není totiž možné, abyste se pak převlékali někde na záchodcích a myslím, že ani vystupujícím by se něco takového opravdu nelíbilo.

12. Dárek pro třídního učitele, vedoucí školy - Ano, na maturitním plese se opravdu dávají dárky pro učitele. Vedení školy můžete "odbýt" nějakou pěknou květinou, ale třídnímu učiteli můžete ke květině přidat i něco lepšího. Třeba poukaz na wellness pobyt, nějaký šperk... nejlepší je zjistit, co by mu udělalo největší radost.

13. Kdo po vás vše uklidí? - Stejně jako šatnu a obsluhu, je dobré si i zjistit, jak je to s úklidem sálu. Většinou to bývá tak, že maturanti dají své věci na stranu (zapomenuté šerpy, boty, ale také třeba tabla, rekvizity k půlnočku...) a o zbytek se postará samotný podnik, kde se ples odehrává. Vše je ale dobré zjistit a také zajistit předem, abyste pak místo afterparty neběhali po sále s košťaty a mopy.

Závěrem:
Na konec článku bych ráda zmínila několik bodů, které je k úspěšnému zařízení více uvedených věcí potřeba udělat:

- Vyberte určité spolužáky, kteří jsou spolehliví, aby na tyto věci dohlíželi. Toto platí dvojnásob u financí.
- Možná se vám zdá, že po plese budete ve velkém mínusu, ale pokud jako maturanti přispíváte dost velkou částkou, seženete dost sponzorů a prodáte dost lístků a tombolu, rozhodně se nemůžete ocitnout v záporných číslech
- Nečekejte, že se do organizace plesu zapojí naprosto všichni. Na jednu stranu možná bude výhodou, když se ti nejméně spolehliví lidé rovnou zřeknou jakéhokoliv zařizování, ušetří vám to pak různé hádky a případné dozařizování za někoho jiného.

Tématice maturitních plesů se budu věnovat i v příštích článcích. Budu psát napříkad o tombole, nástupech a půlnočních překvapeních, ale i focení tabla a dalších zajímavostech. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denisa Denisa | Web | 12. září 2014 v 14:03 | Reagovat

My třeba maturiťák vůbec nemáme, a co vím, tak ani předchozí ročníky maturiťáky neměli...ale abych byla upřímná..vůbec mi to nevadí..stačí mi stužkovák :-D

2 Adria Adria | Web | 25. září 2014 v 11:03 | Reagovat

Ať se Ti daří na nové škole!:)

3 Angel Angel | Web | 23. listopadu 2014 v 21:09 | Reagovat

Moc hezký článek se skvělými postřehy. Rozhodně ho příští rok využiju, až budeme řešit maturiták my :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama