Proč jsem pro korektory na Krásné

27. října 2014 v 15:49 | Cherrybumbum |  Jak to vidím...
Možná je to šok, že se ozývá sama osoba, která patří do řad blogerek pro Krásnou, ale na jednu stranu - neberu to jako kopání do vlastních řad. Naopak si myslím, že nějaký ten korektor, by se nám tam hodil - a ne, opravdu nemám na mysli tu věc, kterou si občas zamalujeme akné nebo kruhy pod očima. Těch už máme na webu až příliš a bude jich stále přibývat.

Když jsem začala psát pro Krásnou, tak jsem si na svých článcích opravdu dávala záležet. Hlavně proto, že jsem se oficiální blogerkou stala ve chvíli, kdy jsem byla celé dny doma nemocná a měla jsem tak hromadu času pro sebe a své psaní. Takže jsem se chyb celkem vyvarovala. Pak jsem ale začala opět chodit do školy, učit se na maturitu, chodit do práce a najednou se ten čas pro mé tvoření začal čím dál víc tenčit. A tak jsem se sice donutila k nějakému tomu psaní, ale už jsem vyloženě články kontrolovala jenom tak letecky a věřila tomu, že si to po mě stejně v redakci pak někdo přečte a případné chyby opraví. Omyl, omyl, omyl - ale k tomu jsem dospěla až ve chvíli, kdy mě vystrašilo to ošklivé "ještění".


Myslím, že tento překlep se stane doslova legendou.
Zdroj: můj článek na Krásná.cz


Přiznám se totiž na rovinu - neumím psát na počítači bez chyb. Sice se do mě na střední škole snažili nahustit nějaké to psaní všemi deseti, pokud možno co nejrychleji, ale pravdou je, že sice se dneska všemi deseti stále snažím psát, píšu docela i rychle, ale ta kvantita prostě někdy převýší tu kvalitu. Kvalita v tomto případě znamená článek bez překlepů, kterých jsem občas schopná napáchat až hříšné množství.

Proto jsem si jednoho dne na pomoc zavolala MS Word, kterému jsem věřila, že za mě dokáže vyhledat všechny mé chyby a nějak taktně na ně upozornit. Ovšem i tento program má své drobné mouchy a to, že si občas některá slůvka změní na slova úplně jiná a pak se jako autorka nestačím divit, co jsem to vlastně napsala za pitomost.

Asi si říkáte, že přece není problém si v klidu sednout a článek si po sobě hezky přečíst. Ano, problém to není, ale prostě mi to dělá potíže. Číst text sám po sobě je totiž dost složité, protože někdy, když víte přesně, co jste tak nějak chtěli říct, tak prostě čtete a čtete a nevidíte ty chyby. Některé možná ano, ale pak prostě kliknete na Zveřejnit článek a bum, při prvním čtění vás do očí praští něco tak příšerného, jako moje "ještění." Ano, a chápete také správně, že je pro mě mnohem jednoduší zkontrolovat článek po někom cizím, než po sobě. Nevím proč, ale je to tak.

A tak ačkoliv si do menu nebudu dávat tuto ikonku, protože si myslím, že už jich tam mám až moc, tak si ji stejně dovolím vložit sem s odkazem na web, který mě před časem na tuto problematiku tak nějak upozornil a donutil mě napsat tento článek. Když jsem dneska tak projížděla diskuzi na daném webu, tak jsem narazila i na komentář další "Krásné" blogerky a docela mě i překvapil ;)


Jste také pro korektory na Krásné?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Yasminn Yasminn | E-mail | Web | 27. října 2014 v 16:58 | Reagovat

Ano, souhlasím :)

2 Vé | Web | 27. října 2014 v 17:30 | Reagovat

Korektorů je málo - všude. Je to totiž nezáživná, nudná práce. A nikdo o korektora nestojí, protože se domnívá, že ho nepotřebuje. Není to jen na internetových portálech, ale i v oficiálně vydávaných tiskovinách a bohužel i knihách. Nakladatelství/vydavatelství v rámci úspor se prostě na nějaké kontrolování vykašlou. Je to další pracovní pozice, která požaduje svůj plat.
Skoro bych řekla, že internetové portály korektory zásadně nevedou. Z jednoho prostého důvodu - Kdo by to měl dělat? Většina článků je bez nároku na honorář, korektorské práce jsou na tom stejně a ještě hůř. Nikdo to po redaktorech kontrolovat nebude, protože by z toho nic neměl. - Jak prosté.
Na druhou stranu je psaná forma, stylistická správnost, gramatika a všechno to kolem vizitkou autora textu. To o čem píše a jakým stylem o tom píše, přesně to vypovídá o jeho kvalitě a schopnostech. Dneska by se psaním chtěl zviditelňovat každý, ale jen někdo si s tím dá tu potřebnou práci. Takže jestli se nějaký článek nedá téměř číst, je to vina autora nikoliv toho, že to nemá kdo překontrolovat. A jestli někdo neovládá základní gramatiku svého rodného jazyka, neměl by se cpát do mediální sféry.  
Jestli sis ve svých článcích našla jen jeden překlep, tak to jsi dobrá(bez ironie). Protože internetové stránky jsou prolezlé překlepy a gramatickými hrubkami. - A jen tak se to nezmění.

3 D O M I D O M I | Web | 27. října 2014 v 19:49 | Reagovat

Andreo, absolutně mi mluvíš z duše.
Já bych se ale ještě jako aktivní člověk snažila zvýšit celou úroveň Krásné nahoru, aby to opravdu bylo KVALITNÍ ČTIVO.
Ovšem zcela chápu, že když je web zaměřený i pro slečny pod 15 let, tak ty nebudou vyhledávat kvalitní lifestylové články.

To mě mrzí.

Krásná je jinak fajn dívčí webík a prostě mám zvyk každý den tam mrknout.

4 Taychi Taychi | E-mail | Web | 27. října 2014 v 22:03 | Reagovat

I já bych byla ráda, kdyby na krásné a ostatně všude byli korektoři. Člověk  na to nemusí mít bůhví jaké vzdělání, stačí devět let základky, aby poznal, kde jsou ty všem do očí bijící chyby.

5 D O M I D O M I | Web | 28. října 2014 v 21:00 | Reagovat

Wow, tak víš co? Ty jsi vlastně už dobrá jen z toho, že máš zmáklý co je k jakému předmětu potřeba. Já v tom tak nějak pořád plavu, že prostě chodim na všechno.

To chodíš na nějakou těžkou školu, ne? :D Sice taky mám sociologii, ale k tomu máš i účetnictví... tyjo, na co jsi zaměřená? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama