Přestup na jinou školu? Zvládni ho levou zadní!

20. listopadu 2014 v 11:54 | Cherrybumbum |  Mrs Blondie radí...
Je to jedna z nočních můr nás studentů (nebo i školáků) - přestup z jedné školy do druhé. Je jedno, jestli měníš školu kvůli prospěchu, stěhování se, šikaně nebo z jiných důvodů. Nikdy to není úplně easy. Ale lze zařídit, aby všechno proběhlo o něco lépe. Nevěříš? Čti dál.

Kamarádi
Asi největším problémem bych nazvala tuto kapitolku. Začít někde nanovo bez tvojí nejlepší kamarádky, která s tebou chodila už do školky a pak s tebou seděla od první třídy v lavici, bude celkem obtížné. Ale řekněme si to na rovinu - stejně by jednoho krásného dne musel nastat okamžik, kdy by jste se vy, siamská dvojčata, od sebe oddělily a každá si šla svou cestou. Pochybuju totiž, že byste se pak dostaly obě i na stejnou vysokou, měly stejné zaměstnání a pak spolu bydlely i ve stejném domově důchodců. Proto berte odchod jedné z vás jako takovou zkoušku vašeho přátelství. Ničeho se neboj, pokud jste opravdu dobré kamarádky, tak by pro vás "odloučení" neměl být žádný problém.


Jsi ale zvyklá na své, často na zabití, spolužáky, které také najednou vystřídají noví lidé. Výhodou by pro tebe mohlo být, kdyby jsi ve své nové třídě znala alespoň jednoho člověka. Někoho z kroužku nebo někoho, kdo bydlí vedle tebe. V takovém případě si můžeš nějak nenápadně zjistit, jací jsou ti lidé u vás ve třídě a udělat si o nich přibližný obrázek (který se ovšem může lišit, každý přece ostatní lidi vidí trochu jinak). Pokud ale nastupuješ do třídy, kde neznáš vůbec nikoho, tak holt ti nezbývá nic jiného, než zatnout zuby a seznámit se s ostatními na vlastní pěst. Hlavně buď při tom svá, na nic si nehraj a uvidíš, že alespoň jedna spřízněná duše se nakonec ukáže. ;)

Učivo
Je jedno, jestli měníš střední školu nebo základku. Vždycky zjistiš, že se učivo mezi školami alespoň trochu liší. Někde po tobě budou chtít dokonce srovnávací zkoušky. Co teď?
Na začátku by bylo fajn zjistit si, jestli se mezi tvými předměty neobjevil nějaký, který jsi na bývalé škole buď neměla a nebo jste ho neměli tak dlouho, jako na tvé nové škole. Za sebe můžu říct, že když jsem měnila střední školu, tak mě čekalo dost nemilé překvapení v podobě práva, které jsem měla mít až od třetího ročníku, ale na mé nové škole jej měli již od prváku. Další potíž nastala i v účetnictví, kde byli také o rok napřed a nakonec ekonomie, kde kromě teorie počítali i mzdy, daně a cenu, o čemž jsem v životě neslyšela. Srovnávacím zkouškám jsem se tenkrát vyhla jen proto, že jsem z předchozí školy odcházela z vyznamenáním, takže kantoři očekávali, že s doučením předmětů nebudu mít žádný problém.
Pokud budeš muset nějaké učivo doplňovat nebo z něj budeš dokonce skládat výše zmiňované srovnávačky, tak hlavně přípravu nenechávej na poslední chvíli, zvlášť u takových předmětů, které máš poprvé v životě.

Zdroj: Vlastní výroba před xy lety :)

Změna prostředí
Změnou školy nastává však i úplně nový režim s novými pravidly, které se budeš muset naučit respektovat. Že ses na minulé škole nemusela přezouvat? Mohla si úkoly nosit i po termínu odevzdání? Neřešila se příliš tvá absence? Ale to teď nikoho nezajímá. Pokud si nechceš zavařit na nějaké problémy s učiteli nebo vedením školy, tak ti hlavně ze začátku doporučuji držet ... ústa a krok. Přeci jen jsi teď každému na očích, tak ať se z tebe hned nestane problémová studentka, které pak v případě jakýchkoliv potíží každý odmítne pomoci.

Stesk
Je naprosto normální, když po pár dnech na nové škole začneš přemýšlet, zda ses rozhodla správně a neměla jsi přece jen zůstat na té staré. Stýská se ti po kamarádech, učitelé na tebe možná více šlapou nebo se ti škola nelíbí "vzhledově". Ale neboj, časem si určitě na nové prostředí zvykneš a možná i budeš ráda za to, že jsi to jinde "zabalila".

Už jsi někdy musel/a změnit školu?
Pokud ano, co pro vás bylo nejtěžší?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 20. listopadu 2014 v 14:17 | Reagovat

Ten obrázek je skvělej :D
Přestup na střední mámm díkybohu už za sebou.

2 Nila Nila | Web | 5. ledna 2015 v 17:09 | Reagovat

Bezva článek :-) školu sem měnila..vlastně hned několikrát :D poprvé to bylo v pololetí 6.třídy na základce. Ve škole sem měla svojí partu,kluk,který se mi líbil se o mě zajímal a prostě všechno bylo bezva až...přišel ten den. Věta " Budem se stěhovat" mi přišla jako nejhorší věta na světě..Přestěhovali sme se,nové město,nová škola,nový kamarádi. Se starýma kamarádama sme si slíbili: jak moc si budem psát,jak se buddem často navštěvovat a jak šíleně sme "nerozluční" no jo..byla sem pěkná naivka. Co chcete bylo mi 12 a kamarádi pro mě byl tenkrát takřka celý svět. V noci sem brečela,skoro každou noc,stýskalo se mi po kamarádech,litovala sem toho,že sem mohla chodit s bezva klukem,ale kvůlu pitomýmu stěhování,mi ta šance proklouzla mezi prsty..na všechno sem měla vztek,byla sem nevrlá i na mamku,ale ta za to nemohla..věděla sem to,ale co namluvýte 12ti letý holce,co musí začít od začátku,ale nechce se pustit minulosti? No..nakonec sem to nějak zvládla..našla sem si kamarádku a rázem vše bylo lepší. Pomáhala mi se vším,chodili sme často ven a stala se mou:,,novou nejlepší kamarádkou" samozřejmě staré kamarády sem už nikdy neviděla a nikdy mi nenapsali ačkoli sem jim psala zpočátku každý den slohovky...a nic..vyprdli se na mě..tak takhle dámy a pánové,se pozná " pravé" přátelství ;-) Pak se,ale moje nová nejlepší kámoška odstěhovala a já zase zůstala sama samotinká..ve třídě mě začli šikanovat a mezitím,sem se skamarádila s holkama ve vedlejší třídy. A tak sem se rozhodla..nejsem ten typ co řekne:" udělám tohle tamto" a pak nic. Když se pro něco rozhodnu,tak to taky udělám..a tak sem to udělala..přešla sem do druhé třídy a připadala sem si jak v ráji..měla sem najednou spousty kamarádů..a vyjevené pohledy a otázky učitelek typu:,,co tady děláš?!" nebo:,,proč si přestoupila?!" nakonec ustaly a vše bylo v pořádku ;-) Takže se nebojte..nic neni tak horké jak se uvaří ;-) Pak sem měnila školau ještě několikrát,ale to už bych tady vypisovala do soudného dne :D :D Ne,kecám..zas tolikrát sem školu neměnila jen 3x teď sem na střední mám své dvě bezva kámošky s ostatníma taky dobře vycházím a s tou kámoškou ze základky jak se musela odstěhovat sme pořád nejlepší kámošky a takhle zase..dámy a pánové se pozná pravé přátelství ;-) sice je to už dlouho co sme se neviděli,skoro si ani nepíšem,ale pořád sme kamarádky ;-) Vim,že si asi říkáte,že kamarádství na dálku nejde,ale věřte..když se chce tak vše jde ;-) Sem asi ukecaná co? :D tak jo..stop,končim ;-) snad nekomu,kdo bude měnit školu,pomůže můj extra komentář tak pamatujte: VŠE BUDE ZASE DOBRÉ ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama