(Zbytečná) Československá nenávist

19. ledna 2015 v 18:18 | Cherrybumbum |  Jak to vidím...
Kdysi dávno jeden národ, dnes dva, které si neustále nemohou navzájem přijít na jméno a často jim stačí malé popíchnutí k tomu, aby mezi sebou rozpoutali třetí světovou. Ano, řeč je o nás - o Češích a Slovácích - o lidech, kteří mají neustále pocit, že jim druhý národ něco závidí a nebo nevím, proč mají takovou chorobnou touhu se neustále handrkovat v tom, kdo je ten "lepší". Až si kolikrát přijdu jako jediná, komu tohle celé přijde dětinské a naprosto zbytečné.

Aneb jak nasrat co nejvíce Čechů v jeden okamžik - vložte na sociální sítě fotku, kde je záběr na ruského hokejového hráče s komentářem, že fandíte Slovensku.


Hokej
A když už jsem hokejovou tématiku nakousla ve fotografii výše, tak jí i dokončím. Protože každý ví, že je to každý rok prostě stejné. Nastane Mistrovství světa v ledním hokeji a čím víc se blíží ten osudný zápas Česká republika vs Slovenská republika, tak je Facebook a další sociální sítě a diskuze jako jedno velké bitevní pole. Na jedné straně hrdí Češi, kteří se neustále ohánějí Naganem a Jardou Jágrem, podle kterých je brnkačka vyhrát nad něčím tak "bezvýznamným" jako je Slovensko, na druhé straně stojí Slováci, kteří mají každoročně hroznou srandu z jmen našich hokejistů, oslavují Pavla Demitra (promiňte mi, slovenští čtenáři, pokud jsem jeho jméno vyskloňovala špatně) a nějaké skoro 20 let staré Nagano už ani neberou vážně. A mezi nimi poletují neutrální jedinci, kteří jsou happy, když vyhraje jejich reprezentace, ale nemají potřebu se nějak vysmívat druhé straně, že hráli jako ženy - protože to ostatně kolikrát hrají i naši.

A pak to přijde - velký duel, všichni celé tři třetiny fandíme, trneme hrůzou a pak zápas skončí. A je jedno jaký je výsledek, ale najednou velké internetové bitevní pole ožije a vítězná země nadává poraženým, že hráli na nic a ať se do hokeje necpou, poražená kope kolem sebe, že byl zápas určitě podplacený a že rozhodčí nepískali jeden zákrok, který samozřejmě mohl být klíčový a během případné přesilovky by určitě jejich hráči nastříleli minimálně 10.000 gólů. Opravdu jak malé děti...

Hudba
Problematiku slovenských interpretů už jsem maličko nakousla článkem o Majku Spiritovi. Ale netýká se to jenom jeho. Projíždíte si tak youtube a narazíte na pár slovenských interpretů. Nebudu teď řešit jejich styl, jak se mi jejich hudba (ne)líbí, ale zaráží mě jiná věc. Komentáře typu:

"Kdyby to nebyl Slovák/Slovenka, tak by se mi jeho/její hudba i líbila."

Něco takhle blbýho, může napsat opravdu jenom člověk, který má místo mozku akorát tak na...stláno pilinami. Vždyť je to tak debilní! Já nevím, tohle můžu říct o svetru: "Kdyby nebyl červený, tak bych si ho koupila," ale tohle je prostě úplně dementní. Takže to chápu tak, že kdyby se takový Rytmus narodil a žil v Čechách, tak to bude neuvěřitelný king, a všichni ho budeme milovat za jeho chlubení se hodinkami za 5000 éček? Ale protože je to "jenom" Slovák, tak ho všichni budeme hejtovat. Tomu říkám jenom...


Jazyk
Vánoce už jsou za námi, a jako každý rok odvysílala Česká televize nějakou tu novou pohádku. Letos se vytáhla hned se třemi (hádejte, kolik jsem jich viděla - 0, 0, nic) a jedna z nich byla i československá pohádka "Láska na vlásku". Druhý den po odvysílání jsem si tak dopoledne, rozlámaná po práci, otevřela Facebook a dočetla se, že princeznu, kterou hrála Celeste Buckingham - pro neznalé: ačkoliv tak její jméno nezní, tak se jedná o Slovenku - předabovali do češtiny. A ze slovenské strany barikády už jeli nadávky typu: "No jo, blbí Češi neumí po našem, tak se jim to musí předabovat." Já nevím, ale přemýšlel někdo nad tím, že se to udělalo proto, že se jedná o pohádku pro DĚTI, zvlášť pro ty malé, které by slovenštině prostě nejspíš vůbec nerozuměly?

Na druhou stranu je víc než divné, že Slovákům v televizi neustále běží filmy v češtině, ale my máme vše česky. I nějaké slovenské věci. Ale jak je možné se dočíst na internetu, tak u našich východních sousedů za češtinu v televizi padají i pokuty. Proto mi není jasné, proč jsem o Vánoce koukala na některé filmy na slovenských stanicích a slyšela češtinu. Asi nějaký vánoční balíček..

Povahy
Podle Slováků jsme arogantní, namyšlení, příliš vlastenečtí a kam šlápneme, tam tráva 20 let neroste. Alespoň to mi bylo několika Slováky vysvětleno. Ze strany Čechů poslouchám úplně to samé. A teď hledejme pravdu, ale pozor! Ani jedna strana neuzná, že ten druhý národ není složen jen z těch špatných lidí. Protože přece není možné, aby na druhé straně existoval někdo normální, protože všichni dobří a skvělí lidé jsou v jejich státě. A tak se jedna strana pomalu povraždí s druhou a my normální, kteří nekoukají na národnost, abychom si založili vlastní stát na nějakém ostrově, kde nás tyhle problémy nebudou zatěžovat a rušit.

Co podle vás ještě vede ke zbytečným hádkám mezi Čechy a Slováky?


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 M. M. | Web | 20. ledna 2015 v 16:24 | Reagovat

Úplne s tebou súhlasím. Túto vojnu medzi čeechmi a slovákmi absolútne nechápem, a občas sa tomu zasmejem, ale niekedy mi to príde už naozaj hlúpe..
Čo sa týka toho hokeja, tak to je tradícia, jednoznačne. :D  :D K tomu ani nie je čo dodať, presne si to vystihla v článku.
Jazyk - musím povedať, že podľa mňa čestina je oveľa milší jazyk ako slovenčina a pripadá mi, že keď sa s nejakým čechom bavím, tak mi príde oveľa starší ako je v súčasnosti, myslím si, že slovenčina je dosť taký tvrdý jazyk a miestami aj arogantný. Aj keď to tak človek nemyslí, ale ten jazyk je proste taký, že to tak vyznie.

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 25. ledna 2015 v 22:11 | Reagovat

To je dobře vychytaný článek. Myslím, že největší řevnivost je v oblasti sportu, tam dokáže nesnášenlivost nabrat opravdu obrovských obrátek. Ale útěchou ti budiž, že se to nemusí týkat jen případu Češi versus Slováci, ale stejně tak se dovedou porvat fanouškové mezi Spartou a Slávií (nevím jestli ty dva kluby ještě existují, ale řevnivost mezi nimi bývala značná). Mně osobně je sport šumák, když naši vyhrajou, jsem pochopitelně ráda, ale nehrotím to. A hrome, neskáču (a taky nechápu heslo Kdo neskáče, není Čech, no možná to bude tím, že jsem z Moravy :-D)
K dabovaným filmům - je fakt, že u nás dobují do češtiny už všechno, tedy i filmy slovenské. Jak to je s českými filmy na Slovensku, nevím - asi bych to měla trochu prozkoumat. ;-)
Co ale nechápu, byla ta poznámka o slovenské hudbě. Jako že proto, že je písnička slovenská, tak se nelíbí? No to je ale dubárna. Mám ráda hodně slovenských zpěváků a zpěvaček, už dávno jsme poslouchali písničky Elánu, Mariky Gombitové, Mirka Žbirky, Vaša Patejdla, později Pavol Habera, Peter Nagy. Dnes nevím, současnou hudbu už moc neposlouchám, stačí mi ta bývalá. Ale slovenština je krásný poetický jazyk a některé výrazy se mi líbí víc než v češtině. A naopak. :-)

3 lotte-hazlert lotte-hazlert | Web | 3. února 2015 v 21:50 | Reagovat

Ale no... Nenávisť je podľa mňa príliš silné slovo. Čo sa týka hudby, ešte som sa nikdy nestretla s takým rasizmom a nepoznám nikoho, kto by osočoval českých interpretov za to, že sú českí... Pokuty za české filmy? Akože fakt? Veď my nielenže nedabujeme české filmy, ale ani niektoré anglické či inojazyčné chodia bežne po česky. Napríklad som ešte nenarazila na slovenský dabing Titanicu, aj keď ide v telke na nejakom kanály, vždy dabovaný do češtiny. A povahy.... no, každý sme nejaký. Posudzovanie pováh nie je móda vzťahu nás, Čechov a Slovákov, je to všesmerne zameraná móda menej inteligentných jedincov... Mentálne zaostalí jedinci zo západu nadávajú na východniarov, mentálne zaostalí jedinci z východu nadávajú na západniarov... aj keď oni na to majú právo aj mentálne nezaostalí pri porovnávaní mzdy a počúvaní kydov zo strany západných bratov (podotýkam, na Slovensku, podotýkam, so z východu... ale oni si o nás fakt myslia a hovoria škaredé veci! Niektorí...). No a hokej... to je skôr rivalita, než nenávisť. A bolo by bez nej dobre? Ak by sme boli ako baránky a všetkým by sme priali len to dobré nebolo by žiadnej zábavy na tomto svete širokom... :-) Zase netreba škatuľkovať všetkých podľa jednej skupiny, ktorá sa nevie vpratať do kože.... Komu niet rady, tomu niet pomoci. Preto som buď naivná alebo úplne nevšímavá, ale nebadám veľmi nejakú nenávisť. Je to len môj pohľad zo strany Slovenky ktorá má Čechov rada, lebo je s nimi parádna prča. :-) A tvrdenia v článku mi pripadajú prehnané, veď nevypichujeme si vidličkami oči :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama