Ženy patří jen k plotně a muži??

20. února 2015 v 22:26 | Cherrybumbum |  Jak to vidím...
Už jako malé děti jsme se setkali s tímto předsudkem - maminka na obrázku vaří, zatímco tatínek sedí u televize, nohy nahoře a pije pivo. Ano, takhle možná mohl vypadat obrázek v nějaké učebnici nebo knize pro předškoláky. Pak jsme nalistovali na další obrázek, zaměřující se na téma domácnost a opět jsme si mohli všimnout, že maminka buď opět vaří nebo uklízí či věší prádlo a tatínek si opět, s prominutím, válí prdel na gauči u televize. Maximálně vyměnil pivo za noviny.
Zdroj: http://cs323631.vk.me/v323631344/b1f5/41IbJyj35gk.jpg

Na jednu stranu, pokud jsme už jako děti zvyklí na podobná klišé z dětských obrázků v učebnicích a knížkách, nemůžeme se pak divit, že si pak malí patnáctiletí pubertální výrostci myslí, že až jednou přijdou domů z práce, hodí si akorát nohy na stůl, zavolají si Maruš o jedno pivo a nebudou muset nic. Všechno za ně bude muset obstarat manželka nebo přítelkyně. No, abyste se, hoši, jednou nedivili, až si zavoláte Maruš o pivko a ona nepřijde. Když pak tedy laskavě vstanete, dojdete do kuchyně, kde bude akorát vrchovatý dřez nádobí, prázdná lednice a v ložnici zjistíte, že všechny její věci jsou pryč. Nechala vám akorát vzkaz, že chce taky trochu žít. Pak si možná uvědomíte, že vaše "drahá polovička" byla najednou akorát služka pro někoho, kdo měl pocit, že je snad pánem tvorstva.

Možná mě pánové teď odsoudí, řeknou, že se nikdy nevdám, nebudu mít děti a umřu sama, protože JSEM LÍNÁ, ale nejsem žádná puťka, která by celý den byla zalezlá doma a starala se o vás. Myslím, že muži těmi svými názory o tom, jak "Ženský patří jen do kuchyně," "Správná ženská se musí o chlapa umět postarat," nebo "Ve správné domácnosti chlap nemusí hnout ani prstem," dáváte akorát najevo, jak jste vlastně neschopní. Pořád potřebujete někoho, kdo by vás vodil za ručičku a opečovával - nejprve maminky a pak i vaše družky. Tak co, budete ještě všude vykřikovat, jak by měl fungovat systém, kdy ženy byly většinou doma a o všechno se staraly, aby pak muž mohl přijít a nehnout ani prstem?

Ovšem nastává kámen úrazu. Žena v domácnosti, muž těžce dře víc jak 8 hodin denně. Přijde domů a tam nepořádek, neuvařeno, děti pomalu běhají po stropě a manželka? Ta si lakuje nehty a pak uhání nadšeně předvést, co si ten den všechno nakoupila. Ano, takové dámičky si hodně těžko mohou říkat Ženy v domácnosti. Takové by zasloužily právě manžílka, který přijde domů, po cestě ke gauči ze sebe sundá veškeré oblečení a v trenkách a tílku si lusknou o pivo a večeři.

Takovéhle, s prominutím, slepice, totiž většinou mají vedle sebe někoho, komu nevadí, že už nemá pomalu co nosit, protože se minimálně tři týdny už nepralo. Nevadí mu, že každou chvíli musí objednávat jídlo z restaurace, protože manželka byla zrovna silně zaneprázdněna tříhodinovým telefonátem s kámoškou o tom, kam půjdou příště nakupovat. Nebo mu to vadí natolik, že si všechno raději udělá sám. Ať si ženuška v klidu dolakuje nehtíky a pak se běží mrknout na Facebook, kde bude s kámoškou celý večer chatovat. A pak jsou tu takové případy, kdy se tím muži ještě veřejně chlubí, jakou mají doma lenošku, ale že se alespoň o sebe stará, tak mu nedělá ostudu. To také nechápu.

Určitě po prvních odstavcích už někdo mastí nějaký nenávistný komentář, aniž by si přečetl nějaký můj závěr. Zastávám názor, že by se v tomto případě mělo přistoupit k nějaké zlaté střední cestě. Aby si chlapi přestali dělat iluze, že ženy jsou jen puťky, které denně pečou buchty a pomalu jim utírají zadek, jako to funguje ve spoustě amerických seriálech, které se odehrávají někdy v padesátých letech. Aby ženušky přestaly na intenetová fóra psát depresivní příspěvky o tom, jak je jejich muž líný, když po 12 hodinové směně u pásu jde radši odpočívat, než aby šel ven posekat trávu. Ale asi si svět představuji moc růžově. ;)

A teď všichni do mě!

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Wordie-chan Wordie-chan | 21. února 2015 v 11:58 | Reagovat

Ode mně teda žádný hnusný komentář nečekej.Sice jsem takovou situaci osobně nezažila,ale moje matka ano.Takžek s tebou naprosto souhlasím.Chlapy si hned myslí,že bude hned doma uklizeno,navařeno,vybráno..ano na to mají přece svoji přítelkyni nebo manželku.Co by bez nás chudáčci dělali?Kdyby nebylo žen tak se o sebe (někteří) o sebe neumí ani postarat.

2 Tai Todd Tai Todd | Web | 23. února 2015 v 11:48 | Reagovat

Já to vlastně vidím dost podobně. U nás se sice razilo heslo "Když nejsi bohatá, musíš umět pečovat o domácnost, pokud se chceš vdát" a podle toho mě taky vychovávali, ale rozhodně nebudu jen a jen kolem někoho skákat. Myslím, že pokud ženská dělá doma díl práce, chlap by měl občas taky přiložit ruku k dílu a nečekat jen, že žena bude skákat jak on píská. Samozřejmě, v případě, že ona není ten případ domácí paničky, co nic nedělá. To neuznávám a nemám takové holky ráda. Holky, co neumí uvařit ani primitivní jídlo, pro sebe, natož pro rodinu. Ženská a chlap by měli mít podle mě doma určitý díl práce a jen ve stylu "Ženská má dělat tohle a chlap tamto" a nikdy jinak. Žiju s tátou a hřebíky, malování nebo opravování něčeho, to většinou dělám já, protože táta je dřevo, ale zase skvěle vaří, což já umím taky, ale někdy je fajn, když to vezme za mě a vyděláváme oba, takže si nemůžeme vyčítat, že nic neděláme.

3 Kerr Kerr | Web | 24. února 2015 v 23:20 | Reagovat

Nesnáším stereotyp "Žena u plotny a muž koukající na fotbal s pivem v ruce." Mě se tahle představa úplně hnusí a nejhorší je, že ve všech filmech to naši čeští filmaři hrozně cpou jako pravdu.. Díky bohu, že to u nás doma takový není, že můj táta nějak extra pivu neholduje a nekouká na fotbal, jinak nevím, co bych si počala :D Myslím, že teď není doba, kdy by žena byla jen doma.. neříkám na mateřské dovolené, to je úplně něco jiného. Pokud má ale děti odrostlé, proč zůstávat doma? Každá máme nějaké cíle a sny, tak si je prostě plníme. Pokud má jeden druhého rád, pak nedopustí, aby se ten druhý udřel, zatímco on sám bude sedět a čučet :)

4 hogreta hogreta | E-mail | Web | 27. února 2015 v 21:07 | Reagovat

Tak když je žena doma a nepracuje, tak považuju za samozřejmost, že se stará o domácnost. Nicméně pokud by nastala situace, kdy žena pracuje a muž je doma, měl by se zase o domácnost starat on. A pokud pracují oba, měli by se o péči o domácnost dělit. Nevím, mě to přijde celé logické, ne?

Na mě přítel "ženo, k plotně!" zkouší jen tehdy, kdy si mě dobírá a chce mě naštvat :-D. Naštěstí to ale nemyslí vážně - už jen proto, že musím říct, že vaří mnohem lépe, než já. A taky proto, že ho to i baví a dělá to rád :). A co se týče toho zbytku - své oblečení si žehlí sám, pračku zapnout umí, dokonce ví, že se pračka musí i vyndat a pověsit, a dělá to. Vysavač taky ovládá, a někdy i vytře. Jediná věc, kterou zatím nepochopil, je, že hrnečky nemají nožičky a že se do toho dřezu prostě z toho stolu samy nedostanou :-D. Ale vzhledem k tomu, že to je asi jediný nedostatek, tak mu to asi odpustím :)

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 28. února 2015 v 16:58 | Reagovat

Popsala jsi docela dobře dva extrémy, ale ještě existuje jedna varianta, kdy pracuje i žena, přijde utahaná z práce, postará se o děti, uklidí, uvaří a pak si sedne a odpočívá, přijde manžel, který si dětí ani nevšimne, bere teplé jídlo a uklizený příbytek jako samozřejmost a pak se podívá na unavenou manželku a získá pocit "že tady nic nedělá". Možná na tohle bych se zaměřila víc, protože domácí služky nám pomalu odstupují. Pracovat ve většině případech musí oba manželé pokud si nežijí nad poměry ale i tak chlapi mají pocit, že ty ženský přece "žádnou práci nemají"
Druhý případ, který popisuješ je velmi smutný a takových rodin je mi líto. Chudáci děti.
Myslím, že jediné, co se dá řešit je, nerozdělovat práce na mužské a ženské a nějak s tím partnerem mluvit o tom, co kdo a jak udělá. Je jedno jak, ale aby obě strany byly opravdu spokojeny. Toť jediné. Dobrý článek

6 ----- ----- | 18. března 2016 v 18:39 | Reagovat

Tak na to bych se mu mohla akorát tak vysrat. Nejsem služka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama