Recenze: Kde hvězdy stále září

8. března 2015 v 13:21 | Cherrybumbum |  Knížky
V dnešní době roste "trend" rozvedených rodičů. Najít tak ve skupině několika dětí takové, jehož rodiče jsou stále spolu, začíná být pomalu oříškem. A bohužel, nejčastěji rozchod rodičů odnáší nejhůř právě ty děti, které vlastně vůbec za ni nemohou, ale neustále se o ně někdo dohaduje a sobecky si na nich vynucuje své zájmy.

Podobný, ale trochu extrémní, příběh potkal i Callie Tzorvasovou. Když jí bylo pět let, její rodiče se rozešli. Po několika hádkách a naléháních, aby Callie zůstala v péči svého otce, se její matka neovládla a malou dcerku jednoduše unesla. Dlouhých dvanáct let se pak Callie živila jídlem z automatů, žila s matkou v levných motelech po celých USA a tolerovala jí její románky s pochybnými muži, z nichž jeden skončil velmi špatně i pro samotnou Callie.

Zdroj: Databazeknih.czJednou v noci si Calliina matka dovede domů zase jednoho podivného chlapíka. Callie se tedy raději uprostřed noci sbalí a jde se projít do nedaleké veřejné prádelny, kam si chodí pro jídlo z automatů nebo prohledávat sušičky, zda tam nezbylo nějaké zapomenuté oblečení či peníze. Tu noc se však vše zvrtne, Calliina matka končí v policejních poutech a Callie se na policejní stanici setkává s mužem, kterého si pamatuje ze svých nejstarších vzpomínek - se svým tátou. Je možné si po tolika letech však najít zpátky cestu k někomu, kdo vás i přes všechna ta trápení nepřestal milovat?

Callie náhle je nucená začít žít život obyčené dívky, která nemusí cestovat z místa na místo, skrývat se a neustále měnit svou identitu. Je to ale ještě vůbec možné? Je možné navázat normální přátelství nebo si najít kluka, který nebude pouhá "jednorázovka"? To vše a mnohem víc řeší Callie v knize Trish Dollerové "Kde hvězdy stále září".

Můj názor:
Kniha mi přišla naprosto skvělá. Ačkoliv je zde popisován naprosto tragický příběh jedné dívenky, která je celou dobu vychovávána pomatenou matkou, která má vše dopředu naplánované a dlouhou dobu úspěšně uniká zákonu. Náhle ji však osud jen tak vezme a zasadí ji do dokonalé domácnosti jejího otce Grega, kterého její matka neustále očerňovala, ale on se zdá jako ten, kdo to s Callie myslí opravdu správně.

A náhle nastává to dilema, které řeší spousta a spousta dětí - je možné začít nenávidět nebo se jen hněvat na někoho, kdo je naší mámou? Mámu mají jen jednu a měli by ji přece chránit a ctít, i když se někdy nechová naprosto ukázkově. Můžou být vlastně rádi za to, že nějakou vůbec mají.

Kniha byla velmi čtivá a děj měl po celou dobu spád, takže jsem, narozdíl od některých knih, nebyla v pokušení neustále obracet stránky či se podívat na konec, jak to vlastně celé dopadne. Po "Žít" to byla opět kniha, kterou jsem doslova hltala, a bylo mi dokonce líto, že nebyla o něco delší.

Mé hodnocení: 10/10
Knihu rozhodně doporučuji

O knize:
Název: Kde hvězdy stále září (z anglického originálu "Where the stars still shine")
Autor: Trish Dollerová
Překlad: Iveta Poláčková
Nakladatelství: COOBOO ve společnosti Albatros media a. s.
Vydání: 1.
Počet stran: 261
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama