Je čas začít se učit k maturitě!

16. dubna 2015 v 23:03 | Cherrybumbum |  Manuál maturanta
Polovina dubna za námi a za chvíli pro všechny maturanty začne období didaktických testů, slohů a ústních zkoušek. Maturita už je doslova za dveřmi a možná právě ty jsi další maturantkou, která nervózně kouká do kalendáře a běduje, že ještě vůbec nic neumí, a že už to nemůže v životě stihnout. A já ti teď zkusím dát pár rad, jak s maturitou zatočit. Ale nebude to žádný med - učení totiž bolí, o tom ses určitě již několikrát přesvědčila.

1.) Zkompletuj si maturitní otázky
Pokud jsi teď vytáhla kus papíru, se kterým sis akorát tak vypodložila stůl, na kterém máš vypsány veškeré maturitní otázky, bylo by dobré si podle tohoto seznamu dát všechny dohromady. A to v co nejkratší dobu. Bude se ti tak učit mnohem lépe, než když budeš hledat všechny své sešity, ve kterých by mohlo dané téma být zpracované. Pokud máš pocit, že nestíháš nebo jsi líná se do toho pustit, zkus oslovit někoho z předchozích maturantů, aby ti věnoval ty své. Ale připrav se, že to nebude zadarmo, pokud na tom daný student strávil spoustu času a úsilí, bude chtít minimálně nějakou flašku nebo třeba peníze. A pak je tu strýček Google, ale na internetu jsou dost často podklady plné chyb, takže si je překontroluj předtím, než stiskneš CTRL + C, CTRL + V.2.) Méně statusuj, více se uč
"Ach jo, já se to snad nikdy nenaučím"
"Hvězdy září v září"
"Jak to všechno učení mám do té své blonďaté palice dostat????"

Takhle vypadají Facebooky spousty maturantů a maturantek. Bohužel napsání jednoho statusu zabere také nějaký čas, který by si mohla strávit efektivněji, třeba se naučit nějakou novou poučku nebo vypočítat příklad. Odlož tedy mobil, pošli chvíli sociální sítě někam do pryč a soustřeď se jen na učení. To samé platí i o večírcích a kamarádech. Opít se můžeš i po maturitě (a ještě to každý pochopí) a kamarádi jistě pochopí, že je ti maturita přednější před zbytečným tlacháním o nesmyslech v nákupáku.

3.) Najdi si dobré místo na učení
Budeš velmi překvapená, jak dokáže tvou schopnost učení ovlivnit prostředí. Je jedno, jestli se ti dobře učí na zahradě v houpací síti nebo v kuchyni u stolu. Najdi si své místo, kde se budeš moci nerušeně připravovat k maturitě. To znamená takové místo, které tě nebude svádět k prokrastinaci nebo připojování se k sociálním sítím.
Jako příklad mohu uvést, jak jsem se sama před rokem trápila jednou otázkou z ekonomie (dodnes si pamatuji, že to bylo číslo 15), nad kterou jsem doma seděla a nebyla jsem schopná si zapamatovat jediné slovo, které v těch papírech bylo napsáno. Druhý den jsem odpoledne přišla do práce a ve volné chvíli jsem se učila. A bum - najednou během 15 minut jsem téma uměla naprosto perfektně a další jsem se během odpoledne hravě naučila.

4.) Nezapomínej spát a jíst
Znám spoustu lidí, kteří před maturitou měli takové nervy, že několik nocí nespali a klopili do sebe akorát energy drinky. Dokonce zapomínali i na jídlo, které je při učení také velmi důležité. Je možné, že právě v tuto chvíli chceš dosáhnout co nejlepších výsledků a tak jedeš naplno, dokud to jde, ale je potřeba také odpočívat a dát tělu potřebné živiny, jinak nejen, že se přestaneš soustředit a učení ti do hlavy poleze o dost pomaleji, ale také si zahráváš se svým zdravím.

5.) Nechávej se zkoušet
Je jedno, jestli si jako svého tréninkového zkoušejícího vybereš mamku, kamarádku nebo třeba babičku. Je důležité, aby sis alespoň jednou vyzkoušela mluvit o daném tématu bez zasekávání, "ehmování", ale hlavně, aby jsi věděla, kde máš mezery. Hlavně si na zkoušení vyber někoho, kdo tě hned nebude deptat kvůli jednomu zamyšlení se nebo přeřeku, nepotřebuješ být pak ještě víc na nervy než předtím.

6.) Co už umíš?
Aby ses neustále neplácala ve stejných otázkách, vystav si jejich seznam někam na oči a odškrtávej si ty, které už umíš. Nezapomeň si je však neustále opakovat, aby ses nakonec nenaučila úplně poslední otázku a nezjistila, že už zase neumíš ty první.


7.) Pokud nestíháš číst knížky...
Je mi jasné, že každý není takový aktivka, který si k maturitě přečetl všech 20 knih, jako třeba já. Je to třeba proto, že mě čtení baví, takže to nebyl až takový problém. Pokud ale nejsi vášnivou čtenářkou nebo nestíháš už vše přečíst, můžeš i četbu nějak obejít. Vyzkoušej například audioknihy, které si můžeš nahrát do svého přehrávače nebo mobilu a poslouchat je při cestě do školy, čekání na vlak nebo před spaním. Další možností jsou opět zpracované čtenářské deníky od starších spolužáků nebo z internetu, ale opět pozor na chyby. Často jsem při jejich prohlížení měla pocit, že jejich autor četl úplně jinou knihu než já.

8.) Není hanba si dát den volno
Člověk potřebuje alespoň chvíli vypnout a věnovat se jednou také sobě. Proto se neboj si udělat nějaký čas jen pro sebe, můžeš jít ven, zahrát si hru na PC nebo jít s kamarádkou nakupovat. Pak ale opět musí přijít čas učení, aby si zbytečně z učení nevypadla a den před maturitou nezjistila, že vlastně půlku otázek ještě neumíš.

9.) Neuč se vše zpaměti
Je naprosto zbytečné (a kolikrát hlavně nemožné), aby ses veškerou látku učila nazpaměť. Za jedno tak na jednou otázkou zabereš zbytečně moc času a pak se ti také může stát, že ti při samotné zkoušce vypadne jen jedno slovíčko, a nevzpomeneš si rázem na nic. Výsledek: Opakování v září. Navíc je lepší umět otázky průměrně, mluvit o nich spatra, ale vědět O ČEM mluvíš, než být za robota, který vyplivne doslovné definice, ale když zkoušející chce jejich vysvětlení, tak zůstat koukat s otevřenou pusou.

10.) Není důležité mít samé jedničky
Až jednou budeš žádat o práci a budou chtít kopii maturitního vysvědčení, nikdo se nebude ptát, jakou známku jsi měla z českého jazyka. Není vlastně ani hanba, když nějaký ten předmět nezvládneš na první pokus. Za rok už si to stejně nikdo nebude pamatovat a pokud se ti kvůli tomu bude někdo ze spolužáků posmívat, tak je vidět úroveň jeho inteligence.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pralinka2 Pralinka2 | 18. dubna 2015 v 11:56 | Reagovat

K bodu 4) bych ještě doplnil, že po zhruba 45 minutách, nejdéle po 60 minutách nepřetržitého učení je zapotřebí si dát aspoň 5 minut pauzu.

2 Hannah Hannah | E-mail | Web | 18. dubna 2015 v 14:52 | Reagovat

Krásný článek :-) já jsem si maturitní otázky přepisovala do notebooku a pak si je vytiskla. Určitě jsem se nikdy nic neučila nazpamět, a mé oblíbené místo k učení byla kuchyň. Volno jsem si určitě dávala, ale né dlouho. A určitě nejsem člověk co do sebe klopí redbully a nechodí spát :-) Takže souhlasím s tím co si napsala :-) :-) Opravdu dobře si to napsala :-)

3 Kerr Kerr | Web | 19. dubna 2015 v 20:08 | Reagovat

Já  tedy držím palce všem, které čeká maturita, ať to všichni zvládnete! Já jsem teďka dělala přijímačky, což je sice něco jiného, ale nervy jsem z toho měla taktéž. :D

4 Lyra Lyra | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 9:43 | Reagovat

Pravda pravdoucí, jen bych snad ještě doplnila nenechávat všechno na poslední chvíli a učit se průběžně, což sice každý ví, ale ne všichni to dělají. :-)

5 Dreamer Dreamer | Web | 28. září 2015 v 14:56 | Reagovat

Já už mám maturu za sebou a teď s chutí pracuju :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama