Maturita jen pro gympláky - WTF?

7. května 2015 v 15:19 | Cherrybumbum |  Jak to vidím...
A je to opět, jako každý rok, tady. Ne, teď nemluvím o hokeji. Řeč je o státních maturitách, díky kterým je Facebook už 3. dnem jedno velké bitevní pole. Za všechno může Jidáš, řekněme si to na rovinu. Jidáš se v roce 2015 vrátil na Zem a zradil všechny maturanty. Alespoň takhle začal ten maratón urážek, stěžování si a posměšků, kterými se teď my, nematuranti, musíme prokousávat den co den. Vznikají petice typu: "Za snížení kritérií hodnocení didaktického testu z českého jazyka v rámci MZ 2015" nebo dokonce "Maturita jen pro gymnazisty". Někdo se tomu směje, mě už to ale celé začíná silně rozčilovat, proto vypínám Facebook, otevírám blog a dávám se do psaní všech mých pocitů, které mi tahle celá šaškárna přinesla.

Zdroj: TADY


"Letošní maturitní test byl neuvěřitelně těžký"
Ano, máte pravdu, že třeba oproti loňskému didakťáku byl o něco náročnější. Ale pod pojmem "neuvěřitelně těžký", bych si spíš představila něco neřešitelného. Nějakou přehlídku chytáků, větných rozborů a pořádnou dávku literatury či stylistiky.
Podle mého názoru se nejednalo o nic, co by se nedalo zvládnout. Možná ne na jedničku s hvězdičkou a sto podtržkami, ale zvládnout se to dalo. Kamenem úrazu mohly být i každoroční dlouhé texty, na které si spousta maturantů stěžovala, jelikož díky tomu "nestíhali a museli tipovat", ale panebože, snad není problém ty úlohy s dlouhými články přeskákat a pak se k nim na závěr vrátit, ne? I když problém to asi je, protože jak jsem zmiňovala v jednom komentáři u článku Marillee - poznala jsem slečnu, která se loni děsně rozčilovala nad dlouhými texty v didakťáku a když jsem se jí zeptala, proč je tedy nepřeskočila a pak se k nim nevrátila, tak se na mě nevěřícně podívala a zeptala se: "A to se jako může, jo?"

"Jak mám, ku*va, vědět, kdo je Jidáš, nečtu Bibli ani nejsem věřící!!"
Také nejsem Američanka a vím, kdy se v USA slaví Den nezávislosti. Vím, kdy byl upálen mistr Jan Hus a přitom jsem u toho nebyla. A dokonce, ačkoliv nejsem expert na kytičky, tak vím co je chamomilla.
Tím se nechci vytahovat, ale spíš naznačit, že všechny tyhle věcičky + ten zrádný Jidáš, by měli patřit do něčeho, čemu se říká Všeobecný přehled. A ten by měl mít ve výbavě úplně každý student střední školy.
Pak je tu samozřejmě ta věc, kdy si studenti na toto jméno prostě nevzpomněli, i když ho měli doslova na jazyku. Ano, to se také stává. Ale rozčilovat se nad tím, že nejsem věřící, tak nemůžu vědět, kdo to je - blbější mi přijde už jenom ta výmluva: "No já, když se v první třídě učilo písmenko A, jsem zrovna chyběl, tak ho neumím."

"Maturitu by měli dělat pouze gymnazisté. Takový póvl jako jsou středoškoláci by měl mít jenom výučák."
Zajímavé je, že až do teď jsem si naivně myslela, že gymnázium je druh střední školy. ;) To je první věc.
Další věcí je, jak někdo může považovat za "póvl" ty, kteří už při výběru střední školy věděli, co by je asi tak bavilo a proto se vykašlali na nějaký všeobecný gympl a šli raději na střední školu, kde měli více odborných předmětů, praxí a pak měli snadnější výběr vysoké školy (nebo si to naopak rozmysleli a šli někam jinam. Mám několik kamarádek, které odmaturovaly na ekonomce a teď studují na učitelky pro 1. stupeň ZŠ).
Nejvíc nechápu, jak si někdo vůbec může dovolit se kasat "Já mám gympl, já jsem někdo". Nechci se nějak dotknout gymnazistů, ale každý ví, že gymnázia jsou školy hlavně pro ty, kteří chtějí jít potom na VŠ. Bez ní je gympl tak trochu na nic. Ale pořád jsme se nedostali k jádru věci - takže jsem to pochopila správně, že lidé, kteří studují na zdrávce, ekonomce, počítačovce nebo stavebce (a samozřejmě dalších školách), jsou vlastně naprostí tupci, kteří by měli dostat nějaký výučák a čau? Vážně?


"Gympláci jsou jen namyšlená vemena, která stejně skončí někde v Mekáči nebo u pásu"
Jako je tupé, shazovat lidi z negymplů, tak je stejně tupé shazovat gympláky, že skončí někde u nějaké "podřadné" práce. Jako ano, stává se to, že jsou lidé, kteří mají sebelepší školy, ale válí se doma na podpoře, kouří jednu cigaretu za druhou, klopí do sebe jedno pivo za druhým, a je jim všechno jedno. Ale tady bych neviděla problém v tom, jaké má kdo vzdělání, ale spíš v mentalitě a pohodlnosti daného člověka.
Ano, sice se dá říct, že hůř sežene práci někdo, kdo má jen základní školu, ale nikde není psáno, že ostatní všude přivítají s otevřenou náručí a dají jim hned práci snů. Bohužel dneska je vše hlavně o známostech a štěstí. Můžete jít sebepřipravenější na pracovní pohovor, mít super školy, certifikáty, praxe a znalosti, ale když spolu s vámi přijde na pohovor i prsatá blonďatá Jarmilka, která neumí vůbec nic, ale je dcerou ředitele podniku, tak je jasné, kdo z vás tu práci spíš dostane.

"Maturity by měly být mnohem jednodušší"
S tímto bodem absolutně, ale absolutně nesouhlasím. Maturity by měly zůstat takové, jaké jsou, maximálně bych je i ztížila. Důvod je prostý - jak by maturitu udělal už úplně každý, tak najednou by byla naprosto o ničem. Už by neznamenala vůbec, ale vůbec nic. Ano, i dneska už se jede spíš na tituly, ale stejně - jak by to vypadalo, kdyby "zkoušku dospělosti" složil opravdu i naprostý hňup?

Co si myslíte o celé té komedii vy? :)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Je pro tebe vzhled vždy na 1. místě?

Ano
Ne

Komentáře

1 Janča Janča | E-mail | Web | 7. května 2015 v 16:48 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím.. :-)  Jsem sice teprve v prváku, ale jelikož jsem tomu neušla, tak jsem si sama schválně zkusila ten test a jo, udělala bych ho :-) a to jsem si ho zkusila jen tak, bez přípravy.. Chápu, že je to pro ně těžké, jsou ve stresu a tak.. ale samotnou mě zarazilo, že je k dosažení úspěšnosti potřeba pouze! 44%... Přijde mi to docela málo a určitě bych maturitní "laťku" nesnižovala.. přesně jak si řekla, poté by to už bylo o ničem.. :-)

2 AB AB | E-mail | Web | 7. května 2015 v 17:23 | Reagovat

Skvělej nezaujatej článek. A vůbec se nedivím, že vypínáš modrobílou obludu - v tyto dny je to asi nejrozumnější řešení. První den si člověk rád počte názory, ale když se to zvrhne v gymplo-oborovou hádku, přestává to bejt vtipný.

3 Livi Livi | Web | 7. května 2015 v 17:25 | Reagovat

Já už to raději nečtu. Já beru, že se člověk splete, že mu to v tu chvíli nedojde. Ale někteří maturanti se po zkoušce z dospělosti projevují jako velká vzteklá děcka, která kolem sebe kopou do všeho a do všech místo toho, aby uznali, že tohle bylo JEJICH slabé místo a Cermat se trefil. :-P Kdyby takhle neupozorňovali na svou vlastní neznalost a nepsali neskutečně trapné výmluvy, proč to neví, tak do nich nikdo nerýpe. Přiznávám, že mě chvílemi taky svrbí prsty v pokušení jim něco upřímného napsat... ale udržím se! :-D A ty hádky gympl vs. odborné školy? Škoda slov. I když si myslím, že naprostá většina jsou jen provokatéři, kteří si všimli, jak jim všichni krásně skáčou na špek... 8-)

4 Nesprit Nesprit | Web | 7. května 2015 v 19:33 | Reagovat

Když jsem maturovala já, nemusela jsem se na státní maturity učit. K češtině stačilo vědět co a jak psát do slohovky a všechno ostatní už bylo v pohodě. Vlastně mi to docela pomohlo. Po příchodu na vysokou školu a do skutečného světa "samostatnosti" potom zjistíš, že maturita je vlastně maličkost. Dnes maturita už vůbec nic neznamená, je to jen další zkouška srovnatelná s přijímacími zkouškami na vysokou. Svět se posouvá dál a Bc. bude za pár let (a možná již dnes) na stejné úrovni důležitosti jako byla před 10 lety maturita :)

5 Kerr Kerr | Web | 8. května 2015 v 21:30 | Reagovat

Mě se tohle téma nějak úplně vyhnulo, maturita mě naštěstí ještě nějakou dobu nečeká, každopádně si myslím to samé, co ty- Jidáš prostě patří do všeobecného rozhledu, který by měl mít každý člověk, navíc pokud tu maturitu neudělají, rozhodně to nebude vinou jedné otázky..:D

6 Marillee Marillee | E-mail | Web | 12. května 2015 v 17:57 | Reagovat

Co si o tom myslím? No, nebudu lhát, prostě jsem tupec. Postupem času zjišťuji, že jsem četla/ viděla několik děl, ve kterých byl zmíněn právě onen Jidáš... A já si to ani neuvědomila. :-) Takže tak trochu ignorant jsem, i když vím, jakou roli v Bibli zastává, to zas nejsem tak úplně vymaštěná. S odstupem mi ta maturita přijde doopravdy jednoduchá, vzhledem k tomu, že jsem se moc nepřipravovala... Ale to si člověk prostě v tu chvíli nepřizná a nejraději by CERMAT zaškrtil. :-D

Jinak nechápu, proč se lidi odvolávají na to, že jsou ateisti. Co je to za volovinu - sice jsme "ateistický" stát, ale každej něčemu věří, nebo snad ne?

7 V. V. | Web | 16. května 2015 v 16:47 | Reagovat

Já jsem se u těch diskuzí ohledně letošního didaktického testu z češtiny celkem nesmála. Možná to bude tím, že už mám maturitu několik let za sebou, ale ten test mi přišel primitivní 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama