Nemáme nebo "Nemáme"?

3. září 2015 v 10:16 | Cherrybumbum |  Jak to vidím...
Co se týče chudoby, údajně se má Česká republika pochlubit 1,5 mil. lidí, kteří se s touto imaginární nálepkou mohou "pyšnit". Často ovšem přemýšlím, jak moc je toto číslo u některých lidí oprávněné. Kolik lidí se pouze tváří a snaží se všem vnutit, že opravdu jsou na mizině, ale přitom kdyby si sáhli do svědomí, tak zjistí, že zas tak bídně na tom vlastně nejsou?Začnu ale trochu z jiného soudku. Sice jsem kdysi zmiňovala témata, která na tomto blogu nehodlám řešit (politika a náboženství), ale stejně se pozastavím nad tím prvním. Celkem by mě totiž zajímalo to myšlení, podle kterého stát vyplácí různé příspěvky a dávky. Protože mě celkem zaráží fakt, že na nemocné děti musíme sbírat víčka, protože "peníze nejsou", a pak zjistíte, že kdejaký nemakačenko si oběhne pár úřadů a má najednou měsíčně víc, než někteří pracující. Tohle mě celkem zaráží. Jak je tohle možné? Jak se tohle může stát?

O nějaké vysvětlení se tenkrát pokoušeli u nás ve škole, když se nám snažili namluvit, že tohle celé je vlastně jedině dobře. Ano, opravdu je tohle celé správné. Protože kdyby nedávali lidem, kteří nechtějí pracovat různé dávky a příspěvky, tak by ti lidé museli chodit do práce, a tím pádem by zabírali pracovní místa těm, kteří pracovat chtějí. No není tohle vysvětlení na přesdržku? :D

Často pak slýchám různé úvahy těch, kteří nepracují, proč vlastně někdo chodí do práce. "Já dostávám příspěvek na bydlení, na děti, platí mi příspěvek v nezaměstanosti, no a pak ještě něco. No a měsíčně se mi to vysčítá na asi 13 tisíc. A když mám nějaký nedoplatek, tak to za mě sociálka zacvaká. Mám jít teda stát někam za kasu, když budu mít mnohem míň?"


Je mi jasné, že většina těch, kteří se mohou chlubit předchozím odstavcem, jsou lidi, kteří zkrátka vyhádají všechno. Nebo pak si teda nedokážu vysvětlit, že jsou i takové domácnosti, viz včerejší Výměna manželek, kde mají rozpočet 500 Kč na 10 dní. To je 50 Kč na den. Celkem brutální částka. Doma neteče teplá voda, manžel sice chodí do práce, ale peníze, které si vydělá, jdou na jeho dluhy. Takže domácnost táhnou peníze z mateřské partnerky. Zní to hrozně a máte teď chuť jim poslat alespoň pár korun, aby měli čím nakrmit děti? Tak pozor, v této domácnosti se totiž kouří. A celkem ve velkém.

Nejlevnější cigarety se cenově pohybují někde na 60 Kč. Když člověk vykouří krabičku denně, tak se najednou dostáváme na částku 420 Kč za týden. To už celkem pěkná suma. Za to už se dá nakoupit mnohem více potravin, a pokud se nebude utrácet za nesmysly, tak možná i něco na sebe nebo nějaká maličkost dětem. Nebo když se bude šetřit, tak i třeba ten ohřívač vody se dá pořídit.

Zkrátka mě považujte za divnou, ale člověk, který má na cigarety nebo alkohol, pro mě není žádný chudák. Protože to je obrázek, který alespoň jednou každý z nás viděl. Někdo, kdo každému brečí, jak se má zle, ale v puse jedno žváro za druhým a denně vysedává v hospůdce, kde si dá alespoň 3 pivíčka. Když to vezmu podle ceny od nás z práce, tak malé pivo stojí 20 Kč. Za den je to tedy pro toho člověka 60 Kč, a opět se dostáváme na částku 420 Kč. Když si to sečteme s cigaretami, tak jsme najednou 840 Kč, což už je pořádná sumička. To je taková moje hodně nadprůměrná výplata po jedné pracovní noci. A možná si teď někdo říkáte, že ne každý denně vypije tři piva a vypálí celou krabičku cigaret, ale bohužel jednoho takového člověka znám osobně. A určitě nejsem jediná. A je mi vždycky do smíchu z toho, jak takový člověk pak vykládá, jak se má hrozně špatně a jak má na den jen 50 Kč. Ano, jsem zmetek a sobec, ale prostě to tak cítím.

Abych tento článek tedy nějak uzavřela, tak si myslím, že z toho 1,5 milionu lidí, kteří podle různých statistik žijí v chudobě, se jen malé procento může skutečně do této skupiny počítat. Tam prostě podle mě patří jen ti, kteří pracují, nebo zkrátka pracovat nemohou, ale nemají žádné výhody. Jen ty minimální. Nekouří, nepijí a neutrácejí za nesmysly. Ostatní si to o sobě pouze myslí nebo se snaží, aby tak působili. Asi proto, že je příjemné když vás někdo polituje a snadné si stěžovat. A teď čekám pořádné ukamenování, protože tenhle článek se bez nějakých takových reakcí určitě neobejde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je pro tebe vzhled vždy na 1. místě?

Ano
Ne

Komentáře

1 Terča Terča | E-mail | Web | 3. září 2015 v 10:54 | Reagovat

Taky jsem koukala na Výměnu, a divila sem se, ten chlap imrvére cigáro v hubě  a brečí, že nemá prachy. Já to spočítala, že ta ženská zaplatila 1200 v obchodě, a jedna krabička stojí cca 80 korun (neberu tu nejlevnější) a vyšlo nám, že za 1200 pořídí cca 15 krabiček s cigaretami. A teď si vem, co za 1200 můžou pořídit. Jídlo, oblečení, z části splatěj dluhy a ještě jim zbyde. POdle mně takovýhle lidi by vůbec neměli do televize lézt, protože tam akorát brečej atd (viz Výměna manželek s nechutnou Věrou Blehovou - nevím, jestli si viděla, ale byla to ta ženská s dvěma dětma na ubytovně, co si nečistila zuby, taky brečela jak nemaj prachy, a oba vykouřili jednu krabičku denně, což máš cca 150kč denně....). Tak asi takový je můj názor.

2 Pracující manžel Pracující manžel | Web | 5. září 2015 v 13:50 | Reagovat

Stačí omezit chlast, cigára apod :). Nesázet a bude líp...:)
A hned ty prachy jsou :)

http://pracujicimanzel.blog.cz/

3 Milující "Zlatokopka" Milující "Zlatokopka" | E-mail | Web | 10. září 2015 v 21:23 | Reagovat

Hezký článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama