Proč je to tak těžké?!

26. února 2016 v 13:50 | Cherrybumbum |  Z mého života
Druhý rok na vysoké už člověka trochu donutí přemýšlet o své budoucnosti. A ta bohužel nadělí nepříjemné série hledání práce a pohovorů, na kterých se budou zajímat, jestli po svém dlouhém studiu má nějakou tu praxi. Pokud možno, tak aspoň několikaletou. A bohužel, můj studijní obor, jako jediný na celé fakultě, nevyžaduje, abych během studia absolvovala nějakou tu praxi. Tak jsem se rozhodla, že to zkrátka udělám na vlastní pěst.

A tak jsem se před 14 dny zkrátka šprajcla, a denně projíždím různé pracovní portály, stránky různých firem a inzeráty na sociálních sítích, a snažím se sehnat si nějakou "rozumnou a zodpovědnou práci v oboru" (upřímně, koho jednou naprosto okouzlím tím, že jsem zatím jenom točila zmrzlinu nebo makala za barem?). A bohužel se mi to zatím příliš nedaří. A to hned z několika důvodů:

1. Pracovní doba
Nevím, jak si všechny ty podniky představují STUDENTA A JEHO BĚŽNÝ DEN. Docela často se totiž setkávám s inzeráty typu:

BRIGÁDA VHODNÁ PRO STUDENTY VŠ
Jsi hezký, chytrý, voňavý, cool a blablabla... Sháníme někoho takového na administrativní práce. Tato brigáda je určena především studentům VŠ.
PRACOVNÍ DOBA: Po - Pá 8:00 - 16:00 (NEBO V "LEPŠÍM PŘÍPADĚ": Nutno týdně odpracovat alespoň 30 hodin)

Zdroj: TADY


Ať to počítám, jak to počítám, zkrátka se mi u těchto inzerátů nepodařilo vykoumat, jak by klasický student vysoké školy mohl zkloubit studium a takovouto pracovní dobu. Už jenom pokud by byl někdo šťastlivec, jako já, a chodil do školy 2x do týdne, tak by měl 3 dny na splnění 30 hodinové pracovní doby. To jde, ne? Pojedete sice desítky, ale kdo to dneska nedělá?
JENŽE, je tu ještě jeden poděl - pokud se totiž budete pídit po bližším info, tak do budovy vás pustí až v 8:00, protože dřív tam nejste potřební, protože si předtím stejně akorát všichni dělají kafe, a čtou si nové drby o Jágrovi, a tím pádem není nikdo, kdo by vás pustil dovnitř (chcete vlastní klíče nebo kartu? HAHAHA), a v 16:00 vás vykopnou, protože uklízečka potřebuje nablejskat schody, prošmejdit ve všech kanclech šuplíky, a pak musí zakódovat. O víkendy se samozřejmě nedělá.
Takže jste stejně nenápadně označeni za naprosto nevhodné uchazeče, jelikož nejste dostatečně flexibilní.

2. Moje teleaverze a porafóbie
Pokud už se mi povede sehnat něco celkem slušně vypadajícího, kde chápou, že studenti také musí někdy do té školy chodit, tak stejně takový inzerát hned zakřížkuju. A to ze dvou důvodů: Odmítám někoho otravovat s telefonáty, jestli má zájem o nějaký nový tarif, nebo odmítám otravovat lidi s nějakým finančním poradenstvím. Sama to nenávidím, když mě někdo s tímhle obtěžuje, vyloženě před těmito lidmi utíkám, schovávám se před nimi, nebo předstírám, že je mi 16, tak proč bych to měla sama dělat? Ne, ne, ne a ne!

Zdroj: TADY

3. Jsem moc mladá a nevzdělaná
Kromě brigád jsem se rozhodla koukat i na nějaké ty trainee programy a stáže, ale u všech jsem narazila na to, že ještě nemám titul Bc., a nestuduju už na inženýra. Jsem tedy ještě moc mladá a nevzdělaná, ale upřímně moc chci jednou něco takového absolvovat, takže ať už koukám mít před jménem ten titul! Sice většina těch stáží je neplacená, ale zase budu mít nějakou tu zkušenost, a další normální položku v životopisu.

4. Co se třeba také ozvat?
Abych nevypadala jako někdo, kdo akorát vše odmítá, tak musím říct, že už jsem na několi inzerátů reagovala. Bohužel, z 99 % se nikdo ani nenamáhal s nějakou odpovědí. Ani s blbým obrázkem, jak si s mým životopisem sekretářka vypodložila stůl, nebo jak si na něj vedoucí oddělení pokládá kafe. A pozor, nejsem překvapená - jen mě to opravdu neskutečně vytáčí.

Zatím se mi příliš nedaří, ale nevzdávám se. Protože to já nemám ve zvyku! ;) Takže se na mě těšte, možná brzy někdo z vás bude číst můj motivační dopis.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaké články tě nejvíce zajímají

Úvahy
Deníček
Fotografie
Rady, typy

Komentáře

1 Iva Iva | E-mail | Web | 26. února 2016 v 14:01 | Reagovat

Ahoj Andrejko, na Tvém místě bych zkoušela dál. A třeba i FB skupiny, je pravda, že jobs.cz a jemu podobné jsou přehlcené. Ale úplně nejlepší je vyrazit někam ven na networking, workshop, kde se seznámíš s někým, kdo už nějakou brigádu má/někde pracuje a stoprocentně se na Tebe usměje štěstí. Taky je dobré někomu nechat prohlédnout svůj životopis, případně se i setkat nezávisle s najěkou personalistkou. Ta totiž kolikrát udělá své. V jakém oboru chceš uspět, jestli se mohu zeptat? měj se krásně, iva

2 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 26. února 2016 v 14:12 | Reagovat

[1]: Ahoj, děkuji za rady :)
Jelikož studuji obor Podniková ekonomika a management, tak hledám práci třeba v bance, pojišťovně, ale koukám i na úřady a jiné společnosti. Ale tak 14 dní je ještě krátká doba, někdo hledá nějaký pořádný job třeba i několik měsíců. :)

3 Iva Iva | E-mail | Web | 26. února 2016 v 14:17 | Reagovat

Andrejko, tak to se o tebe nebojím :-) A jsi z Prahy? A určitě bych neměla strach z toho jestli studuješ bc nebo ing, je to ve finále opravdu jedno. Z vlastní zkušenosti musím navíc říct, že stejně bude záležet na tom, jaký uděláš dojem, jaká jsi ve skutečnosti charakterově, protože všechno ostatní tě mohou naučit, ale zapadnout do kolektivu a být týmový hráč už ne. kdybys měla zájem, klidně se na životopis kouknu - nejsem sice personalistka, ale absolvovala jsem už pár sezení a konzultací s personalistkami nad mým životopisem a motivačním dopisem.. iva :-)

4 Fashionwelt Lilly Fashionwelt Lilly | Web | 26. února 2016 v 14:28 | Reagovat

Musím říct, že v současné době bojuju úplně s tím samým. Rozposlala jsem už asi 50 mailů s životopisy, vypsala jsem jim tam, že chodím do školy a od kdy do kdy a vše. A když už mi teda někdo zavolal, byla jsem šťastná a řekla si, že to úsilí nebylo tak marné. Ale...když mi dotyčný řekl, jo budete chodit v pondělí (v mailu sem uváděla, že mám volno v úterý a pátek), tak sem si řekla. Ehm promiňte, ale asi umluvím s blbem.
Ale pořád se nevzdávám a i kdyby to měl být jen pitomý úklid v hotelu, tak bych to vzala.

Jinak musím říct, že po dlouhé době jsem četla článek, který mě velice zaujal a dokonce...a to už je co říct...jsem se u něj několikrát zasmála :D - i když je to smutné.

Jen tak dál a rozhodně nepolevuj, ono se něco objeví :)

5 Teri Teri | Web | 26. února 2016 v 14:42 | Reagovat

Sice jsem mladší a studuji ještě na střední, ale chápu tě. Rok, dva zpátky jsem ještě musela filtrovat nabídky hlavně podle toho, jestli berou i pod 18 let. Samozřejmě byla většina, jak píšeš, otravování lidí po telefonu. A když už jsem našla něco, kde brali 15+, tak samozřejmě - a to bylo to, co mě štvalo úplně nejvíc - měli x krát větší šanci ti plnoletí. A teď už jako plnoletá, když koukám i na ty ostatní nabídky, tak vidím, že zaměstnavatelé chtějí zaměstnávat supermany za minimální mzdu. :D Držím ti palce, abys našla práci, která ti bude vyhovovat. :)

6 Ilona Ilona | E-mail | Web | 26. února 2016 v 14:57 | Reagovat

Ahoj, měla jsem ten samí problém. Práci jsem řešila asi od posledního ročníku na střední, kdy jsem do školy musela chodit ještě každý den a v tom případě byla brigáda nereálná.....ale pak jsem tačala studovat na VŠ, kam jsem docházela 3krát týdně dva roky a ted chodím už jednom jeden a půl dne v týdnu. Nejdřív jsem začala,, bohužel,, v jednom call centru, protože nic jiného jsem nenašla a musela jsem se přenésr přes to, že otravuji lidi. Nakonec to nebylo tak strašné a našla jsem si tam super kamarády a dostala jsem zkušenost do začátku. Výhoda byla v tom, že jsem tam mohla chodit opravdu jak chci a jediná podmínka byla udělat 20 hodin za týden a jestli jsem tam přišel v jednom dni na 4 hodiny nebo na 12 hodin, tak to bylo všem jedno :) nějak jsem si vždycky s prací poradila, protože jsem musela hodně koukat na finance. A ted už hledám něco na ,,stálo,, jalikož za tři měsíce skončím se školou ! pa a budu se těšit na odpověd

7 Lucka Lucka | E-mail | Web | 26. února 2016 v 22:13 | Reagovat

Já s tebou musím souhlasit, protože opravdu v drtivé většině, když si hledám něco ke studiu na VŠ, tak sice píšou, jak je to pro studenty vhodné, ale o víkendech se nemaká a pracovat pět dní v týdnu od rána do večera jako studentka fakt nemůžu. Lidi jsou někdy fakt na hlavu. ;-)

8 M. M. | Web | 27. února 2016 v 9:12 | Reagovat

Někdy mám pocit, že studenti jsou skupina obyvatelstva, po které se všichni můžou vozit! Viz ta třicetihodinová pracovní doba nebo ty neplacené stáže (je to přece zkušenost, tak kdo by chtěl ještě prachy, že?). Každopádně ty každodenní práce pro studenty jsou určitě pro ty, co studují dálkově. Jinak si to skutečně nedovedu vysvětlit!

9 Xira Xira | Web | 27. února 2016 v 18:41 | Reagovat

Já sice zrovna už jsem ze školy venku, ale taky hledám práci. Ono i když nestuduješ někde najít nějakou brigádu nebo práci dá taky slušně zabrat. (Upřímně, když jsi třeba na uřadu práce a najdeš si brigádu a vyděláš si víc než asi 4900 kč, i kdyby sis vydělala 5000, tak už si z nich musíš platit SP, ZP a vyloučí tě.. což je taky kurevsky nevýhodný.. Ty ještě můžeš být ráda, že ti to platí stát.) Z většiny nabídek asi 98% ze 100 se neozvou, většina nabídek na portálech nebo jinde je v 90% nic pro mě nebo nevyhovující (buď kvůli vzdělání, praxi, nebo že něčemu nerozumím nebo to nechci dělat). Když vezmu ty 2% kdy člověka pozvou na pohovor, pro 1,9% lidí co tě pozvali nejsi dost dobrá a stejně ti práci nedají. A pak si najdi praxi někde nebo dokonce nedej bože práci...

10 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 27. února 2016 v 20:34 | Reagovat

[8]: samozřejmě. Jelikož studenti jsou přeci jen odpad společnosti, kteří jsou líní jít pracovat, tak raději studují dokud to jde. Toto je teorie některých diskutujících na různých internetových fórech. :D Kdo ví, kolik zaměstnavatelů takhle také uvažuje, když pak vidím ty inzeráty. :D

11 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 27. února 2016 v 22:18 | Reagovat

Tak to já si svou brigádu vlastně tak jakoby vynutila... svým zapálením, že bych to klidně i dělala zadarmo :D Zkouším různé raw recepty, ingredience, přístroje, píšu recenze, fotím své kulinářské výtvory... dostávám zaplaceno za to, co mě baví, což je super :) A navíc si vlastně více méně sama určuju, kdy budu pracovat, což je super :D

12 Hannah Hannah | E-mail | Web | 28. února 2016 v 13:55 | Reagovat

Přesně tohle mi připomíná mě před dvěma lety. Studovala jsem dálkově inženýra a tak jsem si začala hledat práci. A přišlo mi, že všem asi vadí, že jsem student, protože na každý inzerát mi přišla odmítavá odpověď. Nikdy mě nepozvali na pohovor. A to jsem zkoušela i stáže a brigády! Nic! A tak jsem to po půl roce vzdala a řekla jsem si, že nejdřív dostuduji a pak si budu hledat práci. Naštěstí se po vystudování inženýra situace neopakovala a konečně mě začali zvát na pohovory a dokonce už mám i práci. Ale výsledek je ten, že se jim asi fakt nelíbilo, že sem byla student. Je to těžké no :-/ :-( :-( Hlavně když pak zjistíš, že možná asi hledají "perfektního kandidáta". Chtějí po nás praxi, ale jak si jí máme udělat, když nás nechtějí ani na stáži? A jak píšeš, tak call centrum nebo finanční poradenství jsem fakt dělat nechtěla...

13 Kerr Kerr | Web | 1. března 2016 v 21:44 | Reagovat

Já teďka asi třetí měsíc pracuji jako prodavačka kabelek a šperků u hranic s Německem, takže to mám i s výukou NJ :D A je to taková pohodová práce, chodím tam o víkendech na kolik hodin chci, je to takový flexibilní :D Každopádně chápu, že na vysoký už je to naprosto něco jinýho, takže hodně štěstí a pevný nervy!

14 Angel Angel | E-mail | Web | 6. března 2016 v 14:50 | Reagovat

S tou pracovní dobou to je opravdu přesné, vždy se pobavím. Přijde mi, že spíš panuje taková představa, že VŠ student do té školy vlastně vůbec nemusí chodit =) Taky nějakou stálou práci při škole nezvládám, protože do call center apod. už nechci. Ale sem tam se najde alespoň nějaký krátkodobý přivýdělek, lepší než nic.
S tou praxí je to složité, zvlášť když ti škola neposkytuje žádnou oporu, ale myslím si, že je fajn, že se snažíš sehnat něco sama. My máme povinných praxí poměrně hodně, ale většinu z nich si stejně musíš shánět sama, a to pak na těch pracovištích pomalu prosíš na kolenou. Nejlepší je, když má škola s někým vyloženě smlouvu, můžeš se zkusit poptat, jestli něco takového existuje i u vás.

15 Livi Livi | Web | 1. dubna 2016 v 0:02 | Reagovat

Jo, s praxí je to veselé. Všechny firmy ji chtějí, ale brát stážisty, to se nikomu nechce, to už vyžaduje nějakou činnost. Takže tu praxi si můžeš vyčarovat třeba. Já nakonec sehnala ve státní správě. Ale jednou to bylo díky tomu, že mě znali přes školu. Podruhé jsem taky zabodovala jménem. Přitom lidí s mojí specializací zase tolik v ČR není a teoreticky by o nás měl být zájem. U nás ve městě to bohužel pořád chodí na místech, kde bych se měla uplatnit, tak, že radši vezmou támhle Vencovu dceru, která na to sice vzdělání nemá, ale je to naše známá, že jo? Snažím se dělat alespoň dobrovolnickou činnost. A bohužel jsem se dočetla od jedné personalistiky, že personalistky často maily od stážistů rovnou mažou, protože je to nevyžádaná pošta.

16 Kája Kája | Web | 4. května 2017 v 10:04 | Reagovat

Není to jednoduché. :-(
S denním studiem VŠ asi ještě těžší, než to mám já.
Snad bude lépe, až budeme mít tituly. :D Toho já se ale dočkám za dlouho, jsem ve druháku a jedu rovnou na Mgr.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama